کدخبر: ۱۰۲۱۰۴ لینک کوتاه

وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار شد

سرمایه گذاری در پژوهش های کاربردی علوم زمین

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر به کارگیری یافته های علمی و دستاوردهای پژوهشی علوم زمین در حوزه های مختلف، گفت: در این زمینه انجام سرمایه گذاری های مشترک با کشورهای توسعه یافته، ضروری است.

به گزارش اقتصادنیوز، محمدرضا نعمت‌زاده‌ طی بازدید چند ساعته از مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین گفت: بومی‌سازی فعالیت‌های مطالعاتی، اکتشافی و پژوهشی در عرصه علوم زمین و توجه به زمینه‌ کاربری آنها همچنین سرمایه‌گذاری مشترک با کشورهای توسعه یافته و مطرح در مطالعات زمین‌ شناسی امری ضروری است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: یافته‌های علمی، دستاوردهای پژوهشی و دانش ایجاد شده در مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین می‌بایست به منظور توسعه بخش صنعت و معدن در اختیار سرمایه‌گذاران، تشکل‌های صنعتی و معدنی و سایر حوزه‌های فنی و اقتصادی کشور قرار گیرد.

وی از بخش هایی نظیر بخش زمین‌شناسی، بخش اکتشاف، سالن فصلنامه، مجتمع آزمایشگاه های فن‌آوری شامل ICP، کانی‌شناسی و تخصصی طلا همچنین پایلوت فرآوری معدنی، ژئوفیزیک هوایی، آزمایشگاه جداسازی و آشیانه بالگردها بازدید به عمل آورد.

به نقل از خبرگزاری مهر، در این بازدید تکنسین‌ها و کارشناسان این مرکز در خصوص تکنیک نقشه‌های سه بعدی زمین‌شناسی، آخرین وضعیت مخاطرات زمین‌شناسی ایران، ژئوتوریسم (زمین گردشگری)، نقشه‌های برجسته پراکندگی مواد معدنی کشور، نقشه محیط‌های مناسب کانه‌زایی طلای کشور، نقشه پراکندگی محیط‌های مناسب و پتانسیل‌دار آهن، توضیحاتی ارائه کردند.

برپایه این گزارش، از سایر بخش‌های مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین که نعمت‌زاده از آن بازدید کرد، می‌توان به بخش نقشه پهنه‌بندی مهار ریزگردها، نقشه معادن طلاخیز کشور، نقشه گنبدهای نمکی و نقشه عملیات اجرایی معادن سنگان جنوب استان خراسان رضوی اشاره کرد.

مهم‌ترین هدف راه‌اندازی مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین را می‌توان به مواردی نظیر آنالیز نمونه‌های زمین‌شناسی و معدنی در سطح بین‌المللی، پذیرش نمونه‌های معدنی آزمایشگاهی از سایر کشورها است که توسط کارشناسان جوان و متعهد انجام می‌شود.

مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین در تمامی شاخص‌های علوم زمین، استاندارد کردن روش‌های مطالعاتی و آزمایشگاهی در سطح کشور و نیز دستیابی به فن‌آوری‌های نوین و انجام پروژه‌های ملی و بین‌المللی در سطح کشور به موفقیت‌های قابل قبولی دست یافته است.

همچنین در این مرکز برای نخستین بار در زمینه زمین‌شناسی پزشکی، کواترنری، زمین‌ریاضی، آب زمین‌شناسی، استحصال مواد معدنی با روش‌های نانو و بایو فن‌آوری، استاندارد کردن آزمایشگاه‌های شیمی و زمین‌شناسی‌، گوهرشناسی و گوهرتراشی خدمات شایانی به کشور شده است.