کدخبر: ۱۰۲۲۰۹ لینک کوتاه

اشتغالزایی هفت هزار نفر در معادن اصفهان

اصفهان با پهنای ۱۰۷ هزار کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود ۹/۴ میلیون نفر اشتغال هفت هزار و ۵۲۱ نفر را توسط ۴۰۷ معدن فعال استان در سال ۱۳۸۹، فراهم کرده است.

بررسی‌های اقتصادنیوز نشان می‌دهد بیشتر پتانسیل معدنی استان اصفهان که به معادن غیرفلزی مربوط می‌شود، توانسته است در این استان که پهنای 107 هزار کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود 9/4 میلیون نفر دارد، هفت هزار و 521 نفر را در 407 معدن فعال استان در سال 1389 شاغل کند.


آن طور که مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش داده، در سال 1389 متوسط تولید هر معدن در استان اصفهان 2.5 هزار تن و متوسط تولید سرانه بخش معدن این استان 1.3 هزار تن بوده است.

راهکار جلوگیری از خروج مواد خام معدنی

بر اساس این گزارش با توجه به کشف دو اندیس جدید مس مولیبدن پروفیری در استان اصفهان، میتوان با فرآوری مس و تولید مولیبدن در آینده نسبت به تولید فرو آلیاژها اقدام کرد. همچنین وجود ذخایر قابل توجه طلا و فلزات دیگری مثل تنگستن که قابلیت سرمایه‌گذاری بیشتر به همراه برنامه‌ریزی دقیق تر را داراست میتواند به شکوفایی بیشتر معدن استان منجر شود.

طبق این گزارش، به منظور جلوگیری از خروج مواد خام معدنی از کشور می‌توان با ایجاد واحدهای جدید فرآوری سنگ آهن به جذب این ماده معدنی در استان و استان‌های همجوار کمک کرد. با توجه به اینکه بیشتر معادن استان جزء سنگ‌های تزیینی است و ضایعات زیادی که از آنها به وجود می‌آید می‌توان با بازیافت و تبدیل آنها به سنگ تزیینی و آنتیک، محصولات جدید و جذابی را تولید و ضمن اشتغالزایی بیشتر نگاهی هم به صادرات صنایع دستی در این حوزه داشت. استان اصفهان با داشتن ذخایر قابل توجه آهک میتواند پتانسیل ایجاد کارخانههای جدید سیمان بالخصوص سیمان ویژه را داشته باشد.