کدخبر: ۱۰۲۳۰۶ لینک کوتاه

برنامه های اکتشافی امسال اعلام شد

گشت ۷۵ هزار کیلومتری در معادن

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی برنامه های جدید خود در زمینه اکتشاف را برای سال جاری اعلام کرد. بر این اساس عملیات اکتشاف مواد معدنی سطحی بیش از ۷۵ هزار کیلومتر مربع را از نوار شرقی کشور در بر خواهد گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز، در 100 سال گذشته تنها هفت درصد از مساحت کشور زیر عملیات اکتشاف معدنی قرار گرفته که نتیجه آن کشف  57میلیارد تن ذخایر معدنی است و این میزان با توجه به وجود پتانسیل‌های فراوان،‌ رقمی ناچیز به شمار می‌آید.

آن طور که ایمیدرو گزارش داده، طبق برنامه طراحی شده این سازمان تا پایان سال جاری عملیات اکتشاف مواد معدنی در شش پهنه از نوار شرقی کشور را در برمی‌گیرد که مساحت آن به 75 هزار و 466 کیلومتر مربع می‌رسد. در این عملیات، هدف کشف عناصر مختلف معدنی از جمله سنگ آهن،‌ طلا،‌ مس،‌ عناصر نادر خاکی و ... است.


بر همین اساس از ماه‌های گذشته عملیات اکتشافی در پهنه سنگان به وسعت 11 هزار و 500 کیلومتر مربع با اعتباری بیش از 13.2 میلیارد تومان، با همکاری سازمان زمین‌شناسی آغاز شده و ادامه دارد.

از سوی دیگر اجرای عملیات اکتشافی  در پهنه نوار مرزی استان سیستان و بلوچستان در وسعت 15 هزار کیلو متر مربع نیز در دست اجرا است. علاوه بر این اکتشاف 25 هزار و 600 کیلومتر از پهنه سراوان در  استان سیستان و بلوچستان و همچنین اکتشاف شش هزار و 116 کیلومتر مربعی در پهنه نوار مرزی خراسان جنوبی به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های اکتشافی سال جاری به شمار می‌آید.


این گزارش می‌افزاید که انجام عملیات اکتشافی و مطالعات ماهواره‌ای استان سیستان و بلوچستان در پهنه‌ای به وسعت 17 هزار کیلو متر مربع و  اکتشاف در پهنه‌ای به وسعت 250 کیلومتری آهن پلاسری نیز در این استان انجام خواهد شد.


همچنین این برنامه بخشی از طرح بزرگ اکتشاف 200هزار کیلومتری سراسر کشور است که برای آن اعتباری معادل 1200 میلیارد تومان صرف خواهد شد.


در این گزارش آمده است که برنامه اکتشاف سراسری قرار است در مدت سه سال به اجرا در آید. از اهداف اصلی اجرای این عملیات اکتشاف می‌توان به افزایش ذخایر شناخته شده استراتژیک همچون سنگ آهن، ‌طلا،‌ مس، ‌زغالسنگ، ‌سرب روی،‌ تیتانیوم و عناصر نادر خاکی اشاره کرد.