کدخبر: ۱۰۳۰۸۶ لینک کوتاه

معاون اکتشافات معدنی به اقتصادنیوز خبر داد:

ذخایر ۳۰۰ تنی طلای ایران

معاون اکتشافات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی نسبت به تضعیف بدنه کارشناسی این سازمان علمی هشدار داد و میزان ذخایر طلای ایران را ۳۰۰ تن اعلام کرد.

بهروز برنا در گفت‌وگو با «اقتصادنیوز» با بیان این مطلب اظهار کرد:در سال‌های گذشته این سازمان علمی تضعیف شده و به سبب تخصیص نیافتن بودجه مناسب برخی از فعالیت‌های اکتشافی خود را تعطیل کرده است که اگر برای این موضوع فکری نکند کارشناسان خبره این سازمان رفتهرفته جذب بخش خصوصی خواهند شد و سازمان زمینشناسی که سازمانی حاکمیتی به شمار می‌رود توان خود را در زمینه اکتشافات پایه از دست می‌دهد.

معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی بیان کرد: بودجه ناکافی به این سازمان موجب شده این سازمان حتی در مواقعی در پرداخت حقوق کارکنان خود با مشکلاتی مواجه شود. در پیش گرفتن چنین رویه‌ای برای سازمانی چون زمین‌شناسی باعث خواهد شد بسیاری از پروژه‌های حاکمیتی مانند تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی، ژئوشیمی و انجام اکتشافات اولیه که در همه نقاط دنیا وظیفه سازمان‌ زمینشناسی است، متوقف شده یا با کندی پیش رود.

معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی تصریح کرد: در سال‌های گذشته بسیاری از نیروهای با سابقه این سازمان بازنشسته شدند و این سازمان علمی بر اساس بخشنامه اخیر دولت نمی‌تواند نیروی جدیدی جذب کند.

برنا از به احتضار افتادن این سازمان هشدار داد و گفت: اگر این روند ادامه پیدا کند این سازمان از درون تهی شده و ممکن است شاهد به احتضار افتادن آن در آینده‌ای نه‌چندان دور باشیم.

سازمان زمین‌شناسی یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌های علمی کشور است که مانند سازمان نقشه‌برداری و هواشناسی فعالیت‌های مشخصی دارد و جز سازمان‌هایی است که میزان ذخایر معدنی کشور را به لحاظ وضعیت میزان ذخایر معدنی و اطلاعات زمینشناسی مورد بررسی قرار می‌دهد.

بر این اساس، در این چند سال اخیر بسیاری از سازمان‌های علمی کشور مانند سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، برنامه و بودجه، سازمان نقشه‌برداری و سازمان هواشناسی بنا به همین دلایل تضعیف شده‌اند که این اتفاق نشان می‌دهد کاهش توان علمی در سازمان‌های کشور منجر به بروز مشکلاتی شده که توسعه اهداف کشور واقع شده است.

او با بیان اینکه سازمان زمین‌شناسی و نظام مهندسی معدن دو بازوی اصلی فعالیت‌های معدنی در کشور هستند، افزود: متاسفانه پرداخت نشدن بودجه بر اساس قانون هر سال مانع توسعه فعالیت‌های اکتشافی این سازمان شده و با توجه به پتانسیل‌هایی که در زمینه اکتشاف و استخراج داریم باعث شده بازارهای جدی خود را از دست بدهیم.

معاون معدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی انجام حفاری‌های بیشتر در سطح کشور و مناطقی که پتانسیل‌های معدنی دارند را یک ضرورت دانست و با اشاره به سفر خود به قزاقستان توضیح داد: در حال حاضر این کشور در انجام فعالیت‌های معدنی در زمینه اکتشاف و استخراج بسیار هدفمند عمل می‌کند، به طوری که حجم ذخایر طلای یک معدن در این کشور ‌به تنهایی 300 تن است؛ در صورتی که در کشور ما کل ذخایر طلایمان به 300 تن می‌رسد.

او افزود: قزاقستان حتی در زمینه تولید سنگآهن هم کارهای بزرگی انجام داده است.

برنا بیان کرد: متاسفانه ما در زمینه فعالیت‌های اکتشافی و استخراجی عقب هستیم و آن‌طور که باید پیشرفت نکرده‌ایم. فعالیت‌های معدنی در ایران بیشتر به سمت معادن کوچک هدایت می‌شود در صورتی که باید بخش خصوصی در بهره‌برداری از معادن بزرگ نقش بیشتری ایفا کند.