کدخبر: ۱۰۴۴۵۲ لینک کوتاه

واردات فولاد تعلیق شود

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: براساس تحقیقات این انجمن، امروز موازنه عرضه و تقاضا در این بخش تغییر یافته و با اضافه ظرفیت روبه رو شده ایم که این امر می تواند به عنوان مهم ترین چالش این صنعت محسوب شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاعرسانی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، بهادر احرامیان افزود: اکنون ظرفیت تایید، نصب شده یا در مرحله نزدیک به راه‌اندازی در بخش نورد مقاطع طویل به رقم 32 میلیون تن در سال رسیده که حدود سه برابر حجم بیشترین مصرف سالانه کشور در سال 1388 است.

به گفته این متخصص، در بخش شمش که درسال 1387 نزدیک به شش میلیون تن رکورد واردات انجام شد با ورود تولیدکنندگان خصوصی و از سوی دیگر با اجرای طرح‌های توسعه در واحدهای فولادسازی سال گذشته به رقم 700 هزار تن کاهش یافت.

احرامیان خاطرنشان ساخت: انتظار می رود در سال جاری واردات فولاد تعلیق و به دلیل مازاد تولید، صادرات به مورد اجرا گذاشته شود.

عضو هیات مدیره انجمن نامبرده، در زمینه مقاطع عریض گفت: راه اندازی کارخانه های متعدد دولتی و خصوصی در بخش ورق گرم، ورق روغنی، گالوانیزه و غیره نیز اکنون عرضه و تقاضا (به جز ورق دو میلیمتری) به نقطه برابر رسیده اند.

او اضافه کرد: تمام بخشهای مصرفکننده فولاد کشور اکنون ظرفیت تولید محصول نهایی از تقاضا به میزان زیادی سبقت گرفته و آمار واردات گمرک تاییدکننده این وضعیت است.

به اعتقاد این متخصص، برای دستیابی به تولید رقابتی فولاد در سطح جهانی انجام کلیه مراحل تولید دریک واحد به صورت مجتمع شامل تولید فولاد خام (ازمنشا گندله و یا حداقل قراضه) تا محصول نهایی الزامی است.

او گفت: جابه جایی متعدد و حمل ونقل چند مرحلهای محصولات نیمه تمام مانند آهن اسفنجی و شمش تا محصول نهایی به ویژه در مسافت های بالا، موجب از بین رفتن حاشیه سود محدود تولید امروزه فولاد می شود که مانع از دستیابی به قیمت تمام شده پایین میشود.

احرامیان افزود: قیمتهای قراضه داخلی به سطحی رسیده که تفاوت آن با قیمت میلگرد ساختمانی که یک شاخص استاندارد جهانی است به پایینترین سطح خود در میان کشورهای تولیدکننده فولاد رسیده است.

او افزود: راهکار برون رفت از وضعیت فعلی نیازمند ایجاد شرایط و تسهیلات خاص به منظور ادغام و توسعه زنجیره فولاد به صورت داخلی و به ویژه حرکت به سمت حلقههای بالادستی این زنجیره است که قابلیت لازم را دارند.