کدخبر: ۱۲۰۴۹۷ لینک کوتاه

رشد بخش معدن ۱۱.۳ درصد شد

بخش معدن در سال گذشته در بین گروه‌های تولیدی اقتصاد ایران،‌ بالاترین رقم رشد را به خود اختصاص داد و میزان رشد تولید ناخالص این بخش به مرز ۱۰ درصد رسید.

به گزارش اقتصادنیوز، بانک مرکزی ایران با انتشار برآوردهای اولیه از تحولات اقتصادی ایران در سال 93 میزان رشد بخش معدن در 4 فصل سال قبل را به ترتیب 17.3 درصد،‌ 3.4درصد،‌ 11.3 درصد و 7.6درصد اعلام کرد. نکته قابل توجه این است که پیش‌تر میزان رشد در سه ماه سوم را 10.7 درصد اعلام کرده بود که بر اساس برآوردهای جدید آن رقم به 11.3درصد رسید.

بر اساس گزارش ایمیدرو، بخش معدن در حالی در سال 93 به این جهش دست پیدا کرد که در سال 92 تنها 9 دهم درصد رشد کرده بود. در سال گذشته طبق برآوردهای بانک مرکزی،‌ رشد گروه‌های کشاورزی،‌ نفت،‌ صنایع و معادن و خدمات به ترتیب به 3.8 درصد،‌ 4.8درصد،‌5درصد و 2.4درصد اعلام شده است. در گروه صنایع و معادن سهم بالای بخش معدن سبب ارتقای میزان رشد این گروه به 5 درصد شده است این در حالی است که رشد بخش صنعت در سال 93 به عدد 5درصد رسید.

همچنین بانک مرکزی رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال 93 را 3 درصد اعلام کرد. با این حال یادآور شده است که در سه ماهه چهارم (ژانویه تا مارس 2015) تولید ناخالص داخلی 6 درصد رشد کرده و اطلاعات رشد ارزش بخش‌های مختلف اقتصادی حاکی از ملایم‌تر شدن روند بهبود و رونق نسبی در فصل چهارم سال ۱۳۹۳ در مقایسه با سه فصل قبل است.

این گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد در بین بخش‌های تولیدی و خدماتی تنها بخش خدمات موسسات پولی و مالی بیش از بخش معدن رشد داشته‌اند به طوری که رشد خدمات این بخش به 15.7درصد رسید در حالی که رشد خدمات موسسات پولی و مالی در سال 92 منفی 12.7درصد بود که در سال 93 با 27 پله ای صعود به رقم 15.7درصد دست پیدا کرده است.