کدخبر: ۱۲۰۹۳۸ لینک کوتاه

اکتشاف در راس برنامه‌های معدنکاری باشد

عضو هیات مدیره خانه معدن ایران معتقد است: برنامه های اقتصاد مقاومتی با اولویت بخشیدن به بخش معدن و صنایع معدنی امکان تحقق پذیری دارد و بازده بسیار زیادی خواهد داشت.

علی الماسی اظهار داشت: پایه و اساس و زیربنای اقتصاد و یا موتور محرکه آن معدن است که با بهره‌برداری از آن می‌توان چرخ‌های صنعت و در پی آن اکثر بنگاه‌های اقتصادی را به حرکت درآورد.

او افزود: رشد فعالیت در بخش معدن، زمینه افزایش تولید صنعتی و صادرات را در پی خواهد داشت و موجب رونق اقتصادی خواهد شد.

الماسی که در وزارت معادن و فلزات سابق، سمت قائم مقام معاون معدنی و فرآوری مواد را برعهده داشت، تصریح کرد: یکی از راهکارها برای خروج از بحران و شرایطی که امروز درآن قرار گرفته‌ایم، استقبال از بخش معدن و رونق بخشیدن به صادرات غیرنفتی است که قسمت عمده آن به مواد معدنی وابستگی دارد.

او خاطرنشان ساخت: معدن می تواند نقشی پررنگ و فعال در اقتصاد کشور ایفا کند و جای خالی بسیاری از عوامل اقتصادی را پر کند.

الماسی پایه و اساس فعالیت معدنکاری را امر اکتشاف دانست و گفت: موضوع اکتشاف باید به عنوان راس برنامه‌های معدنکاری مورد توجه قرار گیرد و چنانچه هزینه‌های اکتشاف را به عنوان جایزه در حقوق دولتی یا مالیات شرکت‌ها در نظر گرفته و محاسبه شود، موجب تشویق آنها شده و پیامد رونق فعالیت اکتشافی را به دنبال خواهد داشت.

او یادآور شد: اکتشاف نیاز به سرمایه گذاری های کلان و ضرورت دارد، در این خصوص شرکت های بزرگ وارد کار شوند و در کنار این مساله مهم از سرمایه گذاران خارجی نیز باید استفاده شود.

الماسی گفت: امروز با توجه به شرایط کمبود منابع، شاید دولت ناگزیر از وصول تمام حقوق دولتی و مالیات مربوطه باشد اما چنانچه اعتقاد داریم بخش معدن و صنایع معدنی می توانند در اقتصاد کلان نقش محوری داشته باشند، باید شرایط لازم برای رشد آن فراهم ساخت و به یقین پاسخ لازم را دریافت خواهیم کرد.

او که سابقه سال‌ها مدیریت در سطوح مختلف وزارت معادن و فلزات سابق را دارد، یادآور شد: امروز مدیرانی در بخش معدن کشور وجود دارند که از تجربه گرانقدری برخوردارند و در واقع بخش معدن وامدار آنان است که با دلسوزی، جدیت و تلاش باعث رشد و ارتقای این بخش شده‌اند.

الماسی گفت: ضروری است از توانمندی افراد یادشده در جهت ارتقای بخش معدن و صنایع معدنی بهره گیری شود زیرا این موضوع کمک خواهد کرد تا از کجروی و پیمودن راه‌های شخصی پرهیز شود.

به اعتقاد وی، لازم است مجموعه سازمان‌های دست اندرکار راهبری فعالیت‌های معدنی، تابع سیاست‌ها و تصمیمات سازمان مرکزی باشند تا رویه واحد در فعالیت‌ها حاکم شود و در یک نظام هدفمند کار پیش رود.

منبع: ایرنا