کدخبر: ۱۲۰۹۴۴ لینک کوتاه

آماده‌سازی طرح پایلوت پترولیوم کک برای بهره‌برداری

مجری طرح احداث واحد پایلوت (نیمه صنعتی) پترولیوم کک از آماده شدن این طرح جهت بهره‌برداری خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز، محمد آقاجانلو با بیان این مطلب اظهار داشت: طرح تولید پترولیوم کک به عنوان یکی از طرح های توسعه ای ایمیدرو با هدف تامین بخش مهمی از نیاز صنایع تولید آلومینیوم و فولاد کشور تعریف شده و در آن، ماده اولیه (وکیوم باتوم پالایشگاهی)، به مواد پر ارزشی نظیر پترولیوم کک و محصولات مایع (نفتای سبک و سنگین، گازوئیل سبک و سنگین، LPG و غیره) تبدیل می شود. آماده‌سازی طرح پایلوت پترولیوم کک برای بهره‌برداری او ادامه داد: این طرح برای نخستین بار در کشور اجرا می شود و به همین دلیل، پایلوت اصلی آن جهت تست فناوری احداث شده است.

مجری طرح احداث واحد نیمه صنعتی پترولیوم کک با اشاره به اینکه طرح صنعتی تولید پترولیوم کک در مرحله مذاکرات نهایی و عقد قرارداد خرید فناوری و انجام مهندسی پایه قرار دارد، تصریح کرد: اکنون 50 هکتار برای احداث این کارخانه اختصاص داده شده است. زمان پیش بینی شده برای اجرای این طرح نیز سال 95 است و
طبق برنامه ریزی ها، در سال 98 نیز به بهره برداری خواهد رسید.

او ادامه داد: ظرفیت این طرح سالانه بیش از 200 هزار تن پترولیوم کک و حدود یک میلیون تن محصولات مایع است که ماده اولیه آن از VB پالایشگاه آبادان و CSO پالایشگاه اراک تامین خواهد شد.

آقاجانلو خاطرنشان کرد: برای اجرای طرح نیمه صنعتی، 14 میلیون دلار و برای طرح صنعتی پترولیوم کک 400 میلیون دلار پیش بینی شده است. همچنین بر اساس برآوردها، با بهره برداری از طرح صنعتی، حدود 800 نفر مشغول به کار خواهند شد.

او افزود: در تولید هر تن آلومینیوم، حدود 450 کیلوگرم از پترولیوم کک کلسینه مصرف می‌شود و با احداث واحد مذکور، تقریبا100 درصد نیاز واحدهای فعلی تولید آلومینیوم تامین خواهد شد.

بنا بر گزارش ایمیدرو، طرح تولید پترولیوم کک در منطقه آزاد اروند واقع در استان خوزستان احداث می‌شود.