کدخبر: ۱۲۳۳۲۴ لینک کوتاه

نبود سرمایه‌گذار برای تولید برق در کوره‌های سیمان

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرد: تاکنون مشارکتی میان کارخانجات سیمان وسابا برای سرمایه‌گذاری در تولید برق کوره‌های سیمان انجام نشده است.

عبدالرضا شیخان با اشاره به اینکه اصولاً انرژی حرارتی کوره‌های سیمان قابلیت تولید برق را دارند، اظهار داشت: اجرایی شدن این موضوع نیازمند سرمایه‌گذاری است که متاسفانه تاکنون اجرایی نشده است.

او با بیان اینکه متاسفانه تاکنون مشارکتی میان کارخانجات سیمان و سازمان بهره‌وری انرژی ایران برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید برق کوره‌های سیمان انجام نشده است، افزود: حدود هشت سال پیش قرار بود کارخانجات سیمان برای اجرایی شدن این موضوع مشارکتی را با جهاد دانشگاهی داشته باشند اما بنا به دلایلی این امر اجرا نشد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اضافه کرد: اگر بتوان یک نیروگاه پایلوت را در کنار کوره‌های سیمان تاسیس کرد تولید برق از انرژی حرارتی کوره‌ها آسان خواهد بود. حتی وزارت نیرو اعلام کرده برق تولیدی کارخانجات سیمان را با قیمت 305 خریداری می‌کند اما متاسفانه سرمایه‌گذاری در این بخش وجود ندارد.
امیر دودابی‌نژاد معاون آموزش و بهینه‏‌سازی مصرف انرژی سابا با اشاره به اینکه بیش از 30 درصد از انرژی حرارتی مصرف شده در صنایع از طرق مختلف بدون استفاده تلف می‌شود، گفته است: با توجه به حجم بالای این تلفات، بحث بازیافت حرارت اتلافی در صنایع به عنوان راهکاری موثر جهت بهره‌برداری مناسب از منابع انرژی مطرح شده است.

او افزود: از جمله مهمترین کاربردهای این منبع انرژی، علاوه بر استفاده در پیش‌گرمکن‌ها، آب گرم مصرفی، استفاده از آن برای تولید برق است. در فرآیند تولید صنایعی مانند سیمان، شیشه، فولاد و ... پتانسیل بالایی برای تولید برق از طریق بازیافت حرارت وجود دارد. بنابراین، لازم است توجه ویژه‌ای به این بحث درکشور شود. در کلیه خطوط تولید سیمان حتی در یک خط بهینه تولید سیمان، مقدار قابل ملاحظه‌ای انرژی حرارتی از طریق گازهای گرم خروجی از پیشگرمکن و خنک کن‌های کلینکر تلف می‌شود؛ بنابراین بازیافت این حرارت اتلافی برای تولید برق می‌تواند بسیار کارا باشد.

معاون آموزش و بهینه‏‌سازی مصرف انرژی سابا افزود: 65 تا 75 درصد از انرژی مصرف شده در صنعت سیمان از نوع حرارتی است و حدود 40 درصد از کل انرژی حرارتی به صورت گازهای گرم خروجی از پیش گرمکن (300 تا 400 درجه سانتیگراد) و کولر (200 تا 300 درجه سانتیگراد) تلف می‌شود.

او ادامه داد: در سال‌های اخیر تعداد زیادی از کارخانجات سیمان در نقاط مختلف دنیا (به خصوص کشورهای آسیای شرقی) اقدام به احداث نیروگاه‌های تولید برق از بازیافت حرارت اتلافی در کارخانه‌های خود کرده‌اند؛ این نوع نیروگاه با استفاده از گازهای داغ خروجی و اتلافی فرآیند، امکان تولید بیش از 30 درصد از برق مورد نیاز کارخانه را دارد.

معاون آموزش و بهینه‌‏سازی مصرف انرژی سابا هزینه نسبتا بالای سرمایه‌گذاری طرح مذکور و همچنین نرخ خرید برق تضمینی را علت اجرایی نشدن این طرح به‌رغم مزایای فراوان آن در گذشته دانست و افزود: با ابلاغ تعرفه‏‌های خرید تضمینی برق از نیروگاه‏‌های تجدیدپذیر و پاک توسط وزیر نیرو، توسعه این نوع از نیروگاه‏‌ها در کشور تسهیل شده و از منظر هزینه فایده برای سرمایه‏‌گذار اقتصادی خواهد بود.

او ضمن پیش‏‌بینی نرخ خرید 3050 ریالی به ازای هر کیلووات ساعت برق تولیدی این نوع از نیروگاه‏‌ها در مصوبه اخیر، ادامه داد: با توجه به اینکه صنعت سیمان به عنوان یکی از صنایع زیربنایی و استراتژیک کشور، بیش از 12 درصد مصرف انرژی الکتریکی بخش صنعت کشور (حدود 4 درصد از کل انرژی الکتریکی مصرف شده در کشور) را به خود اختصاص داده است، اجرای این طرح در این کارخانه‌ها، می تواند به کاهش تقاضای برق در کشور کمک شایانی کند و طبق بررسی‌ها و مطالعات انجام شده، پتانسیل تولید برق با استفاده از این روش تنها در کارخانه‌های سیمان کشور، بیش از 300 مگاوات برآورد می‌شود.

منبع: تسنیم