کدخبر: ۱۲۷۵۱۴ لینک کوتاه

عرضه شمش کارخانه طلای زرشوران و آلومینای جاجرم در بورس کالا

شمش طلای تولیدی مجتمع معدنی و صنعتی زرشوران به عنوان بزرگترین کارخانه طلای خاورمیانه در یکصد و سی و پنجمین جلسه کمیته عرضه پذیرش شد.

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) متعهد شده است که شرایط عرضه را به گونه ای فراهم کند که حداقل دوبار عرضه در ماه انجام پذیرد. رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، هنگام افتتاح معدن طلای زرشوران با بیان اینکه تقویت بورس کالای ایران، سلامت اقتصادی و شفافیت در آمارها را به دنبال دارد و در معاملات آن منافع اصلی به تولیدکنندگان می رسد، از آغاز عرضه طلای استخراجی این معدن به محض استخراج مناسب طلا در بورس کالا خبر داده بود.

 مهدی کرباسیان با اشاره به اینکه معدن طلای موته سال هاست طلای خود را در بورس کالا به فروش می رساند، اظهار کرد: ایمیدرو از نحوه فروش سنگ آهن صادراتی و رقابت خریداران در بورس کالا نیز رضایت داشته و امیدواریم طلای زرشوران نیز به شیوه ای مناسب و رقابتی در بورس کالا دادوستد شود.

همچنین درخواست پذیرش کالای آلومینا (اکسید آلومینیوم) مجتمع جاجرم که از سوی شرکت آلومینای ایران به بورس کالای ایران ارسال شده بود، در هفتاد و پنجمین کمیته عرضه این بورس پذیرش شد.

این شرکت متعهد شده شرایط عرضه را به گونه ای فراهم کند که حداقل یکبار عرضه در ماه انجام پذیرد و در صورت وجود تقاضا با نظر بورس نسبت به عرضه اقدام کند.

شرکت آلومینای ایران همچنین قرار است 95 درصد کل تولید آلومینای خود را در این بورس عرضه کند. گفتنی است، ظرفیت اسمی تولید آلومینای متال گرید (اکسید آلومینیوم) مجتمع جاجرم 250 هزار تن در سال است و در تولید آلومینیوم، ساینده ها، دیرگدازها، شیشیه و بلور، فولاد و عایق های الکتریکی استفاده می شود.

علاوه بر کالای مذکور، درخواست پذیرش کالای هیدرات (هیدروکسید آلومینیوم) شرکت آلومینای ایران، در هفتاد و پنجمین کمیته عرضه این بوررس مورد موافقت قرار گرفت. شرکت متعهد شده که حداقل یکبار عرضه در ماه عرضه داشته باشد و در صورت وجود تقاضا با نظر بورس نسبت به عرضه اقدام کند.

شرکت آلومینای ایران متعهد شده است که 90 درصد کل تولید هیدرواکسید آلومینیوم خود را در این بورس عرضه کند. گفتنی است، ظرفیت اسمی تولید هیدرات (هیدروکسید آلومینیوم) 30 هزار تن در سال است و به عنوان پرکننده کاغذ و درزگیر، فیلر خمیردندان، تولید زئولیت، پایه کاتالیست و رنگدانه سفید در سنگ مورد استفاده قرار می گیرد. این کالاها همچنین در تولید محصولات شیمیایی آلومینیوم دار و افزودنی های ضد شعله در پلاستیک و رابرها کابرد دارد.

منبع: ایمیدرو