کدخبر: ۱۳۱۶۶۴ لینک کوتاه

نامه مدیر عامل ایرالکو به وزیر صنعت

اعمال تعرفه بر واردات شمش خالص و بیلت آلومینیوم

مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) با ارسال نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار اعمال تعرفه روی واردات شمش خالص و بیلت آلومینیوم و حمایت بیشتر از صنعت آلومینیوم کشور در شرایط کنونی شد.

 متن کامل نامه مجید پورعطار خطاب به محمدرضا نعمت زاده به شرح زیر است:

همان‌گونه که مستحضرید با کاهش رشد اقتصادی چین، بهای فلزات در بازارهای جهانی به شدت کاهش یافته و این کشور با هدف قرار دادن بازارهای صادراتی و برقرار کردن مشوق صادراتی 15 درصدی، شرایطی را پدید آورده است که برخی از اقتصادهای بزرگ عضو WTO به تنظیم تعرفه ترجیحی روی آورده‌اند. همچنین شرایط دشوار بازار داخل، تاثیر این بحران را دوچندان نموده است.

از این‌رو چنانچه صنایع تولید فلزات اساسی در دوره گذار از این بحران مورد حمایت تعرفه‌ای قرار نگیرند، بیم آن می‌رود تا ادامه حیات این صنایع با تهدید جدی روبرو گردد. در این میان صنعت آلومینیوم و برخلاف صنایعی چون فولاد، اغلب فاقد تعرفه ترجیحی بوده و حتی مواد اولیه داخلی را بر پایه قیمت مواد اولیه وارداتی خریداری نموده است.

با این حال صنعت آلومینیوم نمونه بارزی از صنایعی است که می‌تواند در حالت رقابتی نیز ادامه فعالیت دهد. بنابراین چنانچه این صنعت به عنوان یک صنعت تبدیل انرژی مورد حمایت همگان قرار گیرد و ادامه مزیت انرژی کشور شناخته شود، بدون شک با رفع موانع موجود و در صورت سرمایه‌گذاری، طی 10 سال آینده شاهد دستیابی کشور به جایگاه شایسته خود در صنعت آلومینیوم منطقه و جهان خواهیم بود. ضمنا آلومینیوم نه تنها یک فلز پایدار و سازگار با محیط زیست به حساب می‌آید تا جایی که بر آن "بانک انرژی و مواد نام نهاده‌اند، بلکه در دوره‌های نوسان قیمت نیز شاهد کمترین میزان کاهش و افزایش بها بوده است که خود نشان از پایداری آن در بازار نیز می‌باشد. از اینرو استدعا دارد تا زمان گذر از بحران موجود دستور فرمایید شمش خالص و بیلت آلومینیوم مورد حمایت تعرفه‌ای و برخوردار از حمایت شبکه بانکی کشور در استمهال بدهی‌ها و پرداخت تسهیلات قرار گیرد.

منبع: ماین نیوز