کدخبر: ۱۳۴۱۹۱ لینک کوتاه

چشم امید سنگ‌آهن به فولاد

سنگ آهن با بهبود قیمت‌های فولاد در دو هفته اخیر، روند صعودی پیدا کرده اما این ماده خام فولادسازی به دلیل اشباع عرضه، در سال ۲۰۱۵ یکی از بدترین عملکردها را در بازار کالاها داشته است.

سنگ آهن از دو هفته قبل که به پایین‌ترین قیمت در یک دهه گذشته نزول کرده بود، 12 درصد جهش یافته است و بهبود اخیر را مرهون فولادسازان چینی است که در واکنش به ضعیف شدن تقاضا و کاهش حاشیه سود، تولیدشان را کمتر کرده‌اند.

بر پایه آمار شرکت مشاوره "استیل هوم" هنگ کنگ، موجودی میلگرد که نوعی فولاد مورد استفاده در ساخت و ساز است، در چین از حدود هشت میلیون تن در مارس به حدود 3.6 میلیون تن کاهش یافته است. بهای معاملات آتی میلگرد چین که یک معیار مهم برای بازار فولاد به شمار می‌رود، در مدت مشابه حدودا 10 درصد افزایش یافته است.

کندی رشد تولید فولاد معمولا برای قیمت سنگ آهن بد است زیرا به معنای نیاز کمتر صنعت فولاد به این ماده خام است. با اینهمه پس از یک رکورد شدید و طولانی، امید به بهبود وضعیت صنعت فولاد در چین، جو روانی حاکم بر بازار را بهبود بخشید.

به گفته هلن لو، تحلیلگر آرگونات سکیوریتیز، با بهبود قیمت فولاد، قیمت سنگ آهن با به چالش کشیدن عوامل بنیادین ضعیف خود بهبود یافته است.

قیمت سنگ آهن که پرمبادله‌ترین کالای دنیا پس از نفت است، در دو سال گذشته که موتور رشد اقتصادی چین آهسته شده و معادن جدید در کشورهای سرشار از منابع مانند استرالیا راه اندازی شده اند، به میزان چشمگیری کاهش یافته است.

بر پایه آمار استیل ایندکس، سنگ آهن روز سه شنبه به میزان 2.2 درصد افزایش یافت و به 41.40 دلار در هر تن رسید که بالاترین قیمت از اول دسامبر بود. حدود 98 درصد از کل سنگ آهن استخراج شده برای تولید فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگرچه بهبود پایان سال قیمت سنگ آهن به معدنکاران این ماده خام اندک امیدی می‌بخشد اما همچنان تحت تاثیر رکودی است که قیمتها را تا 11 دسامبر به 37 دلار در هر تن رساند. این کالا سال 2015 را در حالی به پایان می‌رساند که نصف ارزش خود را از دست داده است.

سنگ آهن به همراه منابعی مانند نفت برنت و نیکل که به ترتیب 44 درصد و 43 درصد کاهش قیمت داشته اند، یکی از بدترین عملکردها را در سال 2015 داشته است. بازار سنگ آهن با عرضه مازاد بر تقاضا از سوی معدنکارانی مانند ریوتینتو و بی اچ پی بیلیتون که رکورد تولید بالایی داشتند، از هم پاشیده است.

استرالیا برآورد کرده است که امسال 767 میلیون تن سنگ آهن صادر کرده که هفت درصد بیشتر از سال 2014 بوده و پیش بینی می‌کند میزان صادراتش 13 درصد دیگر در سال 2016 افزایش پیدا خواهد کرد. این کشور از هر پنج تن سنگ آهن که از طریق دریا تجارت می‌شود، در سه تن سهم دارد.

افزایش چشمگیر عرضه جهانی سنگ آهن با کندی تولید فولاد مصادف شده است. طبق جدیدترین آمار انجمن جهانی فولاد، تولید جهانی فولاد در نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از چهار درصد کاهش داشت.

در این بین قیمت سنگ آهن از بیش از 70 دلار در هر تن در ابتدای سال 2015 و حدود 135 دلار در ابتدای سال 2014 ریزش کرده است. اوج قیمت سنگ آهن در سال 2011 بالای 190 دلار در هر تن بود.

پس از ریزش قیمت مذکور بعضی از تحلیلگران درباره دورنمای سنگ آهن در سال 2016 خوش بینی محتاطانه ای داشته اند و بر این باورند که قیمتها بیشتر از این کاهش پیدا نخواهند کرد و اگر قیمت فولاد افزایش بیشتری داشته باشد، قیمت سنگ آهن هم بهبود خواهد یافت.

سایر تحلیلگران معتقدند کاهش بیشتر تولید کارخانه‌های فولادسازی چین ممکن است به تقاضای کمتر برای سنگ آهن منجر شود و باعث شود قیمت این کالا کاهش بیشتری پیدا کند.

طبق اسنادی که از سوی خبرگزاری دولتی شینهوا منتشر شده است، رهبران چین سال آینده قصد دارند کنترل مازاد ظرفیت صنعتی را در اولویت قرار دهند. موجودی سنگ آهن انبار شده در بنادر بزرگ چین به بالاترین سطح در هفت ماه گذشته صعود کرده است.

دولت استرالیا اخیرا با اشاره به روند کم سابقه ریزش قیمت در سال 2015، قیمت مورد پیش بینی برای سنگ آهن در سال 2016 را به میزان 19 درصد کاهش داده و 41.30 دلار در هر تن برآورد کرده است.

منبع: ایسنا