کدخبر: ۱۳۴۸۵۵ لینک کوتاه

ایمیدرو اعلام کرد:

کارنامه ۹ ماهه تولید فولاد خام، گندله و آهن اسفنجی

سازمان ایمیدرو اعلام کرد در ۹ ماهه امسال از مجموع حدود ۱۲ میلیون تن فولاد خام تولیدی در کشور بیش از ۲.۶ میلیون تن آن، (افزون بر ۲۰ درصد) به کشورهای هدف صادر شد.

انتظار می رود با توجه به شرایط رکودی در اجرای طرح های عمرانی و برنامه های بخش مسکن، صادرات فولاد کشورمان تا پایان امسال به سه میلیون تن برسد، که این رقم رکورد گونه در سال های گذشته بی سابقه است.

در این مدت همچنین از مجموع 11.7 میلیون تن تولیدات فولادی، 7.5 میلیون تن به ارزش 110 هزار میلیارد ریال به فروش رفته است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته، 9.3 میلیون تن فولاد به ارزش 160 هزار میلیارد ریال فروخته شد.

همچنین این آمارها نشان می دهد در 9 ماهه امسال، میزان تولید گندله به رقم 16 میلیون تن و آهن اسفنجی به 11.3 میلیون تن رسید.

رکود بازار فولاد ناشی از توقف پروژه های عمرانی و ساختمان سازی ها، انباشت سه میلیون تن فولاد در انبارها، روند کاهشی قیمت جهانی فولاد، افزایش هزینه های نیروی انسانی و گاز، آب و برق، مشکل در رقابت با دیگر کشورها و کاهش ارزش سهام شرکت ها در بورس، از چالش های صنعت فولاد محسوب می شود.

صاحبنظران صنعت فولاد معتقدند: افزایش بهره وری و کاهش قیمت تمام شده، افزایش تعرفه واردات شمش و تولیدات فولادی، استمهال بدهی واحدها، تقسیط بدهی مالیاتی، اعمال مشوق های صادراتی، حذف عوارض دولتی و کاهش بهره مالکانه، پرداخت تسهیلات کم بهره و همچنین ایجاد محرک های لازم در بخش های مصرف تولیدات فولادی از جمله راهکارها برای برون رفت از این شرایط است.

دفتر آمار و فرآوری داده های وزارت صنعت، معدن وتجارت، میزان تولید فولاد خام در سال گذشته را 16 میلیون و 634 هزار و 600 تن ذکر کرد که رشد 7.5 درصد نسبت به عملکرد سال 1392 داشت؛ تولید فولاد در سال 1392 رقم 15 میلیون و 481 هزار و 200 تن را ثبت کرد.

پارسال تولیدات فولادی کشور به رقم 16 میلیون و 873 هزار و 200 رسید که در مقایسه با سال 1392 رشد 1.9 درصدی داشت.

آمارها نشان می دهد، جمهوری اسلامی ایران چهاردهمین فولادساز جهان محسوب می شود و براساس برنامه سند چشم انداز 1404، در 10 سال آینده ظرفیت فولاد کشور باید به 55 میلیون تن برسد.

دولت یازدهم از نیمه سال 1392 فعال سازی هفت طرح فولادی که بدلیل مشکلات مالی متوقف مانده بود را در دستور کار قرار داده است که برای هریک از این واحد ها، ظرفیت 800 هزار تا یک میلیون تن پیش بینی شده است.

فولاد سپید دشت (چهارمحال و بختیاری)، نی ریز (فارس)، میانه (آذربایجان شرقی)، قائنات (خراسان جنوبی)، سبزوار (خراسان رضوی)، بافت (کرمان) و شادگان (خوزستان) هفت طرح فولادی محسوب می شوند.

منبع: ایمیدرو