کدخبر: ۱۳۴۹۲۱ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد:

جزئیات بودجه ۹۵ و برنامه ششم/ افزایش سقف درآمدهای مالیاتی و نقش ۳۰ درصدی نفت

رئیس‌جمهور در حالی دو روز دیگر بودجه ۹۵ و برنامه ششم توسعه را تقدیم مجلس می‌کند که برخی خبرها از تغییرات شدید در برنامه پیشنهادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور دارد.

یک مقام مسوول که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با اقتصادنیوز گفت: با توجه به کاهش درآمدهای نفتی سهم نفت در بودجه سال آینده به زیر یک سوم رسیده و دولت در نظر دارد تا با افزایش مالیات‌ها، عوارض گمرکی و انتشار اوراق بتواند حدود 100 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند.

او در خصوص بهره مالکانه معادن افزود: سازمان مدیریت اعتقاد دارد که دولت می‌تواند درآمدبالایی از محل بهره مالکانه به دست آورد اما با توجه به لابی معدنکاران این امر مورد توجه قرار نگرفته و خود دولت هم اعتقادی به اخذ این منابع ندارد.

این مقام مسوول گفت: قیمت نفت حدود 40 دلار، بودجه عمرانی 56 هزار میلیارد تومان و دلار هم نزدیک به سه هزار تومان در بودجه مشخص شده و قرار است که برنامه مالی دولت به گونه ای پیش رود که کشور را به رشدی در حد 5 درصد رسانده و زمینه رشد 8 درصدی برنامه ششم را ایجاد کند.

او در خصوص برنامه ششم توسعه گفت: متاسفانه با اینکه برنامه ششم توسعه یکی از بهترین اسناد راهبردی بعد از انتشار دستخوش تغییراتی جدی در دولت شده به گونه‌ای که هیات دولت با حذف سازمان‌هایی نظیر سازمان حمایت مخالفت کرده و گفته نباید چنین پیشنهادهایی در سند برنامه آورده شود و چنین کارهایی در اختیار دولت است.

این مقام مسوول گفت: دولت اعتقاد دارد که در تدوین برنامه ششم یا بودجه‌های سالانه، تا جایی که می‌تواند از اختیارات قانونی خود استفاده کند و قرار نباشد برای آب خوردن خود هم از مجلس یا سایر نهادها اجازه بگیرد از این رو حذف سازمان‌ها و کوچک‌سازی دولت را در برنامه ششم توسعه حذف کرده و بر آن است تا فقط چند حکم کلی را به مجلس ارائه دهد و از بیان جزئیات خودداری به عمل آورد.