کدخبر: ۱۳۸۶۵۲ لینک کوتاه

مدیر انجمن کاشی و سرامیک خبر داد:

برنامه توقف کارخانه‌های کاشی و سرامیک از ۷ روز دیگر

مدیر انجمن کاشی و سرامیک از انباشت ۳۰۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در کارخانه‌ها خبر داد و گفت:‌ به منظور مدیریت بازار، برنامه توقف تولید کارخانه‌ها از ۱۵ اسفندماه پیش‌بینی شده است.

بهنام عزیز زاده با اشاره به اینکه در حال حاضر کارخانه‌های تولید کاشی و سرامیک با کمتر از 40 درصد ظرفیت تولید خود فعال هستند، اظهار داشت: رکود بازار و نبود تقاضا باعث انباشت 300 میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در کارخانه‌ها و شبکه‌ توزیع شده که این رقم برابر با میزان تولید کاشی و سرامیک در سال جاری است.

وی تصریح کرد: میزان تولید کاشی و سرامیک در سال 92 حدود 500 میلیون متر مربع بود که این رقم در حال حاضر کاهش یافته و در کنار رکود بازار داخلی، شکل‌گیری رقابت منفی تولیدکنندگان در بازار صادراتی عراق نیز باعث شده تا صادرات به این کشور کاهش داشته باشد.

به گفته عزیز زاده، فروش کارخانه‌های کاشی و سرامیک طی سال جاری از محل تولیدات سال قبل بوده و در حال حاضر کارخانه‌ها به اندازه تولید امسال خود با انباشت کالا روبرو هستند.

او ادامه داد: سالانه حدود 110 میلیون متر مربع کاشی و سرامیک از ایران صادر می‌شود که عمده آن به عراق عرضه می‌شود و امسال به دلیل انباشت کالا در کارخانه‌ها، تولیدکنندگان قیمت محصولات خود را در بازار صادراتی کاهش داده‌اند و رقابت منفی شکل گرفته است که این مسئله باعث شده رنج قیمت صادرات کاشی و سرامیک در سال جاری نسبت به سال‌های قبل کاهش داشته باشد.

عزیززاده افزود: به دنبال تشدید رکود و انباشت کالا در کارخانه‌های کاشی و سرامیک، انجمن کاشی و سرامیک از تولیدکنندگان این صنعت خواسته تا بنا به صلاح دید خود، تولیدشان را به مدت سه ماه از 15 اسفند امسال تا 15 خرداد سال آینده متوقف کنند.

منبع: فارس