کدخبر: ۱۰۰۱۹۳ لینک کوتاه

سرانه مصرف آب هر کولر بیش از سرانه مصرف یک نفر ایرانی است

میزان مصرف یک خانوار از یک کولر آبی معادل سرانه مصرف آب یک نفر در سال است.

به گزارش اقتصاد روز و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو هر دستگاه کولر آبی روزانه بیش از سرانه یک نفر به مصرف آب خانواده می‌افزاید. هر دستگاه کولر آبی روزانه تا 200 لیتر آب مصرف می‌کند که این میزان از استاندارد مصرف روزانه یک فرد ایرانی نیز بیشتر است. بنابراین می‌توان فرض کرد که هر خانوار (به‌طور متوسط چهار نفر) در صورتی که از یک کولر آبی استفاده کنند، گویی یک نفر به سرانه افراد افزوده شده است.

کارشناسان توصیه میکنند نشتی کولرها و عدم تنظیم شناور آنها موجب هدررفت آب می‌شود بنابراین در ابتدای فصل گرما کولرها باید سرویس شوند و از نشتی‌های شیر تامین آب کولر، شلنگ و اتصال‌های مربوطه جلوگیری شود. شیر شناور کولرها نیز باید کنترل و تمیز و درصورت الزام تعویض شوند. چنانچه کولرها در معرض آفتاب قرار گیرند، موجب تبخیر آب داخل آن شده و درنتیجه مصرف آب آنها افزایش می‌یابد. این در حالی است که قرار گرفتن کولرها در سایه و یا نصب سایه‌بان بر روی آنها، ضمن افزایش کارایی کولر و کاهش مصرف انرژی، از هدررفت آب ناشی از تبخیر نیز جلوگیری می‌شود.
توصیه می‌شود از خرید و نصب کولرهایی با مصرف بالا پرهیز شود.
 مهمترین فاکتور در انتخاب کولرهای آبی، ظرفیت هوادهی آنهاست. ظرفیت هوادهی کولر باید با توجه به حجم فضایی که کولر خنک کند، انتخاب شود. همچنین این فاکتور تاثیر مستقیمی بر میزان مصرف آب و انرژی دارد. به‌عنوان مثال، یک کولر شش‌هزار در کارکرد 15ساعته خود در طول یک روز 200 لیتر آب مصرف می‌کند که مقدار قابل‌توجهی است. استفاده از کلید هوشمند (تایمر) در کولر نیز تاثیر زیادی در کاهش میزان مصرف انرژی و آب دارد. این کلیدها این توانایی را دارند که در ساعت‌های مشخصی از شبانه روز روشن و یا خاموش شوند.