کدخبر: ۱۰۰۳۰۲ لینک کوتاه

افزایش تولید و قیمت توامان نفت ایران

متوسط تولید نفت ایران در چهارماه نخست سال جاری میلادی با افزایش ۷۸هزاربشکه ای نسبت به متوسط سال ۲۰۱۳ به ۲/۷۶۹ میلیون بشکه در روز رسید. تولید ۱۲ عضو اوپک در ماه آوریل ۲۰۱۴ با ۱۳۰هزاربشکه در روز افزایش مواجه شد و از ۲۹/۴۶۲میلیون بشکه در روز در ماه مارس ۲۰۱۴ به ۵۹۲/۲۹میلیون بشکه در روز در ماه آوریل ۲۰۱۴ رسید.

به گزارش اقتصاد روز شش عضو اوپک در این ماه با کاهش تولید و شش کشور نیز با افزایش تولید مواجه شده‌اند. ایران بین کشورهایی قرار دارد که در این ماه با کاهش تولید نفت خود مواجه شده است.

در ماه آوریل عراق با بیشترین میزان افزایش تولید و ونزوئلا با بیشترین حجم کاهش تولید مواجه شده‌اند. تولید عراق با ۱۲۰هزاربشکه در روز افزایش به میلیون بشکه در روز و تولید ونزوئلا با ۳۵هزاربشکه در روز کاهش به 304/2میلیون بشکه در روز رسید.

 تولید نفت کویت نیز در این ماه سه‌هزار بشکه در روز، لیبی هزارو۵۰۰ بشکه در روز، نیجریه هشت‌هزارو۵۰۰ بشکه در روز و امارات ۱۴هزارو۳۰۰ بشکه در روز کاهش داشته است .

 تولید نفت الجزایر ۳۸هزار بشکه در روز، آنگولا ۳۱هزار بشکه در روز، اکوادور سه‌هزارو۵۰۰ بشکه در روز، قطر ۱۱هزارو۵۰۰ بشکه در روز و عربستان ۲۲هزارو۵۰۰ بشکه در روز افزایش داشته است.

اوپک همچنین از افزایش ۳۱ سنتی قیمت نفت سنگین ایران در آوریل ۲۰۱۴ خبر داد و متوسط قیمت نفت ایران در چهارماه نخست سال‌جاری میلادی را 104/57دلار در هر بشکه اعلام کرد.

قیمت سبد نفتی این سازمان در ماه آوریل ۲۰۱۴ برابر با فروردین ۹۳ با ۱۲ سنت افزایش نسبت به ماه قبل از آن به 104/27دلار در هر بشکه رسید.هر بشکه نفت اوپک در ماه مارس برابر با 104/15 دلار معامله شده بود. تمامی نفت‌های این سازمان در ماه آوریل با افزایش قیمت مواجه شده‌اند.

متوسط قیمت نفت سنگین ایران در ماه آوریل ۲۰۱۴ برابر با 104/32دلار در هر بشکه گزارش شده که نسبت به ماه قبل از آن ۳۱ سنت افزایش داشته است. قیمت این نفت در ماه مارس 104/01دلار در هر بشکه گزارش شده بود.

متوسط قیمت نفت سنگین ایران در چهارماه نخست سال‌جاری میلادی نیز 104/54دلار در هر بشکه اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱/۸۳ دلار کاهش داشته است.