کدخبر: ۱۰۰۷۴۱ لینک کوتاه

طی ۱۰ ماه گذشته؛ 

شش میلیون کارت سوخت باطل شد

طبق تازه ترین گزارش ها، از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم تاکنون شش میلیون کارت سوخت خودرو و موتورسیکلت ابطال شده است.

به گزارش «اقتصادنیوز» به نقل از خبرگزاری مهر، پس از افزایش قیمت بنزین با اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و عرضه بنزین با قیمت بیش از هزار تومان در جایگاه‌های سوخت، دولت تدبیر و امید طرح جدیدی به منظور مدیریت مصرف بنزین در دستور کار قرار داده است.

آمارهای رسمی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می‌دهد که پس از چند هفته کاهش مصرف بنزین، بار دیگر تقاضا برای خرید این فرآورده استراتژیک نفتی به مرز ۷۰ میلیون لیتر در روز و معادل مصرف پیش از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها بازگشته است.

آمارهای رسمی که تاکنون توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور منتشر شده است، نشان می‌دهد که از دی‌ماه سال گذشته تاکنون کارت هوشمند بنزین بیش از شش میلیون موتورسیکلت، خودروی شخصی و عمومی ابطال و یا سهمیه ویژه به سهمیه عادی بنزین کاهش یافته است.

با ابطال این تعداد کارت هوشمند سوخت به طور متوسط روزانه حدود شش میلیون لیتر از مصرف بنزین ۷۰۰‌تومانی در جایگاه‌های سوخت کاسته شده و صاحبان این دسته از خودروها به جای بنزین ۴۰۰ و ۷۰۰‌تومانی با استفاده از کارت جایگاه داران بنزین با قیمت آزاد هزارتومانی خریداری می‌کنند.

حسین هاشمی معاون ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در گفت‌وگویی با اشاره به ابطال شش میلیون کارت هوشمند سوخت خودرو و موتورسیکلت‌ها، می‌گوید: با سامان‌دهی و یا ابطال کارت‌های هوشمند سوخت تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون لیتر در مصرف بنزین به‌ویژه بنزین یارانه‌ای با قیمت ۴۰۰ و ۷۰۰‌تومانی صرفه‌جویی شده است.