کدخبر: ۱۰۰۷۴۶ لینک کوتاه

نفت زیر ۱۱۰ دلار آمد

قیمت نفت در معاملات روز گذشته بازار جهانی ۵۶ سنت کاهش یافت و به ۱۰۹ دلار و ۴۱ سنت در هر بشکه رسید.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از بلومبرگ، در حالی که هزینه‌های مصرفی در آمریکا در ماه آوریل کاهش یافته و افزایش حجم ذخایر نفت این کشور حاکی از فراوانی عرضه است، قیمت هفتگی نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای اولین بار از دوم ماه می تاکنون کاهش یافت.

قیمت نفت خام آمریکا دیروز برای سومین جلسه در چهار جلسه گذشته کاهش یافت. بر اساس اعلام وزارت بازرگانی آمریکا، خریدهای خانوارها که حدود 70 درصد اقتصاد آمریکا را تشکیل می‌دهد، 0.1 درصد کاهش یافت که اولین کاهش در طی یک سال اخیر بود.

همچنین بر اساس آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا، حجم ذخایر نفت خام این کشور، هفته گذشته 1.66 میلیون بشکه افزایش یافت و به 393 میلیون بشکه رسید. قیمت نفت برنت نیز با عقب‌نشینی بخش عمده‌ای از نظامیان ارتش روسیه از مرز این کشور با اوکراین، شاهد کاهش بود.

فیل فلین، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «آمارهای اقتصادی واقعاً این پیش‌بینی را نمی‌رساند که تقاضا قوی خواهد بود...عرضه هم‌اکنون بسیار زیاد است. روسیه نیروهایش را عقب برده است و این موجب کاهش ریسک موجود در بازار شده است».

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای تحویل در ماه جولای، در پایان معاملات دیروز بازار نیویورک با 87 سنت کاهش به 102 دلار و 71 سنت رسید. حجم کل معاملات انجام شده 38 درصد کمتر از متوسط 100 روزه بود. قیمت‌ها در این هفته 1.6 درصد کاهش داشت، اما در طی ماه جاری شاهد سه درصد رشد بود.

قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه جولای نیز در پایان معاملات دیروز بازار لندن، با 56 سنت کاهش به 109 دلار و 41 سنت رسید. حجم معاملات انجام شده در این بازار، 18 درصد کمتر از متوسط 100‌روزه بود.