کدخبر: ۱۰۱۲۷۳ لینک کوتاه

طبق آمار اوپک؛

ایران سومین تولیدکننده نفت اوپک شد

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حالی بر اساس منابع ثانویه رتبه ایران در تولید نفت را سوم اعلام کرده که پیش از این وزارت نفت این رتبه را چهارم اعلام کرده بود.

به گزارش «اقتصادنیوز» به نقل از دبیرخانه اوپک، سازمان کشورهای صادرکننده نفت اعلام کرد که ایران در ماه می روزانه با 18 هزار بشکه افزایش نسبت به ماه قبل دو میلیون و 799 هزار بشکه نفت تولید کرده و پس از عربستان و عراق در رده سوم بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوپک قرار گرفته است.

اوپک تولید نفت ایران را در آوریل روزانه دو میلیون و 781 هزار بشکه اعلام کرده بود. بر اساس این آمار تولید نفت عربستان در ماه می روزانه 9 میلیون و 646 هزار بشکه بوده که نسبت به آوریل روزانه 32 هزار بشکه افزایش یافته و تولید نفت عراق روزانه سه میلیون و 331 هزار بشکه بوده که نسبت به ماه قبل روزانه 55 هزار بشکه افزایش یافته است.

رقم تولید نفت ایران در حالی 2.7 میلیون بشکه در روز عنوان شده که پیش از این معاون رئیس‌جمهور این میزان را چهار میلیون بشکه دانسته بود. بر این اساس، وزیر نفت در آخرین صحبت‌های خود، هدف این وزارتخانه در تولید نفت را تولید 5.7 میلیون بشکه‌ای نفت ایران دانسته بود. در همین حال چند روز قبل نیز شرکت «بریتیش پترولیوم» در سلسله گزارش‌های خود، تولید نفت ایران را 5.3 میلیون بشکه اعلام کرده بود. با این حال، رقم اعلامی از سوی اوپک با رقم موردنظر وزارت نفت و عدد اعلام شده از سوی بریتیش پترولیوم متفاوت است.