کدخبر: ۱۰۱۳۸۳ لینک کوتاه

گزارش منابع ثانویه نشان داد:

رشد تولید نفت ایران

تولید نفت ایران در ماه مه ۲۰۱۴بر اساس گزارش منابع ثانویه (متوسط پنج منبع مورد توافق) نسبت به ماه آوریل ۱۸ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

به گزارش «اقتصادنیوز» به نقل از شانا، تولید نفت ایران در ماه مه (اردیبهشت- خرداد) با افزایش 18 هزار بشکه‌ای از 2 میلیون و 781 هزار بشکه در روز در ماه آوریل (فروردین - اردیبهشت) به روزانه 2 میلیون و 799 هزار بشکه در ماه مه رسید.

وزیر نفت بارها در سخنانش بر افزایش تولید نفت اشاره و به تازگی نیز اعلام کرده بود: پس از لغو تحریم‌ها ایران قادر خواهد بود نیم میلیون و چند ماه پس از تحریم‌ها صادرات خود را تا 700 هزار بشکه در روز افزایش دهد. به گفته بیژن زنگنه ایران هم اکنون روزانه 1.5 میلیون بشکه نفت صادر می‌کند.

بر اساس گزارش هفتگی "تحولات بازار نفت وگاز" جمع کل تولید 11 کشور عضو اوپک بدون احتساب عراق، 26 میلیون و 434 هزار بشکه در روز است که نسبت به ماه آوریل با افزایش 89 هزار بشکه‌ای در روز همراه شد عربستان با تولید 9 میلیون و 646 هزار بشکه در روز و با افزایش 32 هزار بشکه ای تولید، همچنان بزرگ‌ترین تولید کننده نفت اوپک است.

بر اساس گزارش منابع ثانویه عراق با تولید سه میلیون و 331 هزار بشکه در روز هم اکنون در جایگاه دوم اوپک قرار دارد. تولید نفت این کشور نسبت به ماه آوریل 55 هزار بشکه در روز افزایش یافت.

به گزارش شانا، حملات تروریست‌های داعش به عراق نگرانی‌ها درباره برنامه این کشور برای رسیدن به تولید بیش از هشت میلیون بشکه‌ای نفت در روز در سال 2018 را تحت تاثیر قرارداده است.