کدخبر: ۱۰۱۴۷۶ لینک کوتاه

زمانبندی قطعی آب در کرج اعلام شد

آغاز جیره بندی آب

۱۲ کلانشهر اراک، اصفهان، بندرعباس، تهران، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، مشهد، همدان و یزد تابستان امسال با بحران تأمین آب مواجه اند که از این میان جیره بندی آب در کرج به عنوان اولین کلانشهر بحرانی آغاز شد.

به گزارش «اقتصادنیوز" به نقل از تسنیم، قائم مقام وزیر نیرو پایان اردیبهشت ماه از اعلام آماده باش برای رفع بحران آبی 12 کلانشهر کشور خبر داده بود.

آن طور که اعلام شده، یکی از راهکارهای اندیشیده شده برای کنترل وضعیت بحرانی تأمین آب تابستانه این کلانشهرها، در کنار افزایش ظرفیت تأمین آب با حفر چاه‌های جدید آب، مدیریت مصرف توسط فرهنگ سازی، مدیریت شبکه و فشار و همچنین در صورت لزوم قطع آب در نظر گرفته شد.

اگرچه در یک ماه گذشته مسئولان وزارت نیرو از نبود جیره‌بندی آب در برنامه‌های وزارت نیرو خبر دادند و اعلام کردند اگر مردم 20 تا 30 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کنند نیازی به جیره‌بندی نخواهد بود اما دو روز است که رسما جیره بندی آب در کلانشهر کرج با اعلام رسمی آغاز شده است و البته خبری هم از صرفه‌جویی بیشتر توسط مردم نیست.

زمانبندی قطع آب در نقاط مختلف استان البرز از دوم تا سی و یکم تیرماه بدین شرح است:
کرج: مناطق جنگلبانی وکوهپایه‌ها،اسلام آباد،خیابان چالوس،بالای خیابان برغان،محدوده زیر بلوار 45 متری کاج،اردلان‌ها، منطقه نبوت تا بلوار ملک شاه، بعثت، قسمتی از شهرک امام رضا(ع)وخیابان‌های تربیت از ساعت 14 تا 19.

رجایی شهر: مناطق شهرک بهارستان،انتهای بلوار اشتراکی،باغستان شرقی وغربی،خیابان‌های بالای رجایی شهر وفازیک، 2 و 3 رجایی شهر وخیابان‌های داریوش،شاهین ویلا تا سر خیابان هیجدهم قلم،شاهین ویلاشامل مناطق بهمن شمالی،مدرس شمالی واز خیابان‌های هفدهم قلم تا میدان شهید باهنر،شاهین ویلااز خیابان یکم به پایین ومیدان امام حسین،منطقه اوقافی،شهرک یاس،حصارک بالا،حیدر آبادشرقی وغربی ومناطق پایین باغستان غربی از ساعت 15 تا 19.

مهرشهر:حصارک ضلع غربی خیابان برزنت تا میدان حصارک از ساعت 8 صبح تا 12 ظهر.

شرکت آب وفاضلاب استان البرز در این خصوص اعلام کرد: با توجه به اینکه کلانشهر کرج امسال جزو 12 کلانشهر با وضعیت «تنش آبی» اعلام شده و همراه با کاهش شدید منابع تامین آب ( آب های سطحی وسفره های زیرزمینی) با افزایش دمای هوا و درنتیجه افزایش مصرف آب مواجه شده ایم، دربرخی از مناطق کرج با افت فشار و قطع آب روبرو هستیم. بنابراین به‌منظور مدیریت و ساماندهی به مناطق دارای مشکل افت فشار یا قطع آب، برنامه زمانی نوبت بندی قطع آب از دوم تا پایان تیرماه اجرا می‌شود.

این در حالی است که پیش از این عنوان شده بود که رئیس‌جمهور با جیره‌بندی آب مخالفت کرده است. با این حال، منفی شدن بارش باران در استان‌هایی همچون تهران، احتمال جیره‌بندی آب را قوت بخشیده بود.