کدخبر: ۱۰۱۵۳۴ لینک کوتاه

بنزین آلوده، صادر شد

در حالی که تولید ماده افزودنی بنزین در واحدهای پتروشیمی به دستور وزیر به سمت دیگری هدایت شده بود، برخی خبرها حاکی از آن است که این ماده به دیگر کشورها صادر شده است.

به گزارش «اقتصادنیوز»، بحث بر سر آلوده بودن بنزین داخلی به جایی کشیده شد که در نهایت وزیر نفت دستور داد برای جبران کسری نیاز داخل، بنزین وارد شده و ماده افزودنی به بنزین برای رسیدن به میزان استاندارد لازم، قطع شود.

با اوج گرفتن این بحث‌ها، مسئله استاندارد نبودن ریفرمیت تولیدی در واحدهای پتروشیمی مطرح شد که با واکنش‌های تندی از سوی وزیر اسبق نفت روبرو شد. مسعود میرکاظمی که در زمان اعتراض‌ها، در مسند ریاست کمیسیون انرژی مجلس بود، تاکید کرده بود که این نوع ریفرمیت کاملا استاندارد بوده و مطابق با معیارهای استاندارد یورو4 است.

هرچند که در نهایت افزودن ریفرمیت به دلیل غیراقتصادی و احتمال غیراستاندارد بودن متوقف شد اما برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که این نوع ماده به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادر شده است.

طبق گزارشی که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده، بعد از دستور وزیر نفت مبنی بر توقف دریافت ریفرمیت از واحدهای پترشیمی‌ها برای ارتقای اکتان بنزین تولید داخل، اکنون این واحدها ریفرمیت تولیدی خود را به شیخ‌نشینان حاشیه خلیج فارس صادر می‌کنند.

این خبرگزاری در عین حال عنوان کرده است که صادرات این ماده به این معنا است که افزودن آن به بنزین غیراقتصادی نبوده و تنها سیاه‌نمایی صورت گرفته است.

این خبرگزاری از این مسئله تحت عنوان "صادرات بنزین پتروشیمی" یاد کرده تا مطرح کند که تصمیم توقف استفاده از بنزین پتروشیمی در داخل، غیراقتصادی نبوده است.
با این حال، مسئله سلامت و اقتصادی بودن این نوع بنزین در حالی مطرح شده است که پیش از این برخی گزارش‌ها از جمله گزارش کلی کمیسیون انرژی مجلس، آلوده بودن آن را تایید کرده بود.