کدخبر: ۱۰۱۹۱۹ لینک کوتاه

یک موسسه بین المللی پیش بینی کرد؛

ایالات متحده بزرگ ترین تولیدکننده نفت

موسسه مالی و خدمات بانکی BAC آمریکا در پیش بینی خود از میزان تولید نفت اعلام کرده است که ایالات متحده با سبقت گرفتن از روسیه و عربستان سعودی کماکان رتبه اول تولید نفت را در اختیار خواهد داشت که این مسئله به مدد رشد قابل توجه در تولید انرژی های غیرمتعارف (شیل) خواهد بود.

به گزارش «اقتصادنیوز»، این موسسه بین‌المللی در شرایطی به پیش‌بینی تولید نفت پرداخته که پیش از این نیز روسیه و ایالات متحده آمریکا رقابت تنگاتنگی را برای کسب رتبه نخست در تولید نفت با یکدیگر داشتند.

با این حال، از سال‌ها قبل پیش‌بینی شده بود که با افزایش تولید ایالات متحده از انرژی‌های غیرمتعارف(شیل)، رتبه نخست تولید نفت به این کشور خواهد رسید. هرچند که بسیاری از کارشناسان هنوز هم نسبت به مستند بودن این پیش‌بینی تردید دارند.

خبرگزاری ایسنا در این رابطه عنوان کرده است که حجم تولید نفت خام ایالات متحده به همراه گاز طبیعی مایع بیشترین سطح در میان کشور‌های دیگر با تولید روزانه بیش از 11 میلیون بشکه در سه ماهه‌ نخست سال جاری رسیده است.

آمریکا در سال 2010 تبدیل به بزرگ‌ترین تولید‌کننده گاز طبیعی شده بود. آژانس بین‌المللی انرژی در ماه ژوئن نیز اعلام کرده بود که ایالات متحده بزرگ‌ترین تولید‌کننده نفت و گاز طبیعی مایع است.

از سوی دیگر نیز فعالیت‌های تروریستی در شمال عراق موجب افزایش نگرانی‌ها در خصوص کاهش تولید این کشور که رتبه‌ی دوم تولید‌کنندگان اوپک را پس از عربستان دارد شده است. از طرف دیگر صادرات نفت خام لیبی نیز به دنبال اعتراضات و بستن بنادر نفتی کاهش یافته و تولید نیجریه نیز با سرقت‌های مکرر دچار اختلال شده است.

چندی پیش نیز صحبت‌هایی مبنی بر فروش نفت از سوی داعش مطرح شده بود که این مسئله در صورت مستند بودن می‌تواند توازن در عرضه و فروش نفت را با مشکل روبرو کند.