کدخبر: ۱۰۲۰۲۹ لینک کوتاه

راهکار مقطعی برای رفع بحران آب

آب در تهران نوبت بندی می شود

بعد از صحبت های بسیاری که برای بررسی سناریوهای تامین آب تابستان مطرح شده بود، به نظر می رسد که شرکت آب منطقه ای تهران در نظر دارد تا اولین و ساده ترین سناریو یعنی نوبت بندی آب را در دستورکار خود قرار دهد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، از هفته‌های قبل صحبت‌های بسیاری در خصوص نحوه تامین آب مورد نیاز در تابستان مطرح شده بود اما موضع‌گیری مشخصی از سوی وزارت نیرو یا شرکت‌های زیرمجموعه صورت نگرفته بود.

با این حال قائم مقام وزیر نیرو اخیرا صحبت از تنش آبی در شهرهای بالای 500هزارنفر کرده که خود حاکی از وضعیت بحرانی تامین آب در تابستان است. این صحبت‌های ستار محمودی در حالی است که پیش از این نیز بارها نسبت به کمبود منابع آبی هشدار داده شده بود. وزارت نیرو اما در کلیه مقاطع، صرفه‌جویی 20 درصدی را برای عبور از بحران کم‌آبی تابستانه مطرح می‌کرد.

همچنین براساس گزارش یکی از روزنامه‌های تهران آب پاییز نیز نیز پیش‌خور شده است،  یعنی اگر تابستان گرم امسال  هم پشت‌سر گذاشته شود، به علت پیش‌خور کردن آب پاییز در تابستان برای نخستین‌بار بحران آب پاییزی هم گریبانگیر  تهران می‌شود.

از نگاه برخی کارشناسان، مدیریت منابع آبی، مسئله‌ای است که متولیان آن تا زمان مواجه نشدن با بحران، برنامه مدونی برای آن ارائه نمی‌کنند و نتیجه آن هم چیزی نیست به غیر از پیش‌خور کردن آب فصل‌های بعد تا با مواجه شدن با بحرانی جدید، فکری برای آن کنند.

در همین حال به نظر می‌رسد که مسئله جیره‌بندی آب در تهران به سمت واقعیت حرکت کرده است، چرا که به گفته مدیرعامل آب‌ منطقه‌ای تهران اگر میزان مصرف کنترل نشود، گزینه جیره‌بندی آب روی میز خواهد بود.

خسرو ارتقایی در حالی این صحبت را در نشست خبری خود با رسانه‌ها مطرح کرده است که به نظر می‌رسد در صورت گذر از بحران تابستان، به دلیل مصرف کردن زودهنگام آب پاییز باز هم با مشکل مشابهی روبرو خواهد بود. هرچند که پیش از این صحبت‌هایی از قول رئیس‌جمهور عنوان شده بود که نشان می‌داد، مسئله جیره‌بندی آب منتفی شده است. با این حال، با جیره‌بندی آب در کرج این صحبت‌ها نیز با تردیدهایی همراه شد.

در این میان، کارشناسان بسیاری معتقدند که مدیران آب تهران باید به دنبال راهکارهای پایدارتری برای مدیریت منابع آبی باشند تا تابستان هر سال ناچار نشوند درخواست صرفه‌جویی در مصرف آب را هشدار دهند. با این حال، به نظر می‌رسد که برنامه مدونی که در خصوص مدیریت مصرف انرژی در وزارت نفت شکل گرفته، باید به صورت مشابه در وزارت نیرو نیز پیاده شود. در چنین صورتی، همزمان با مدیریت منابع آبی می‌توان میزان مصرف را نیز کنترل کرد.