کدخبر: ۱۰۲۱۵۴ لینک کوتاه

ایران یک قرن دیگر نفت دارد

نگاهی به آخرین آمار منتشر شده در خصوص میزان ذخایر ایران نشان می دهد که ایران برای یک قرن دیگر هم نفت برای تولید دارد.

 به گزارش «اقتصادنیوز»، هربار که از میزان تولید نفت ایران صحبت می‌شود، مسئله ظرفیت تولید و میزان واقعی تولید نیز  مطرح می‌شود. در این میان اما بارها صحبت‌ از  زمانی می‌شود که ایران دیگر نفت را در اختیار ندارد.

با این حال، طبق آخرین آمار منتشر شده، ایران نه فقط برای 50 سال که برای 112 سال آینده خود نیز نفت قابل استحصال به منظور تولید رساندن را در اختیار دارد.

طبق آخرین آمار منتشر شده، میزان ذخایر نفتی ایران در حدود 156 میلیارد و 530 میلیون بشکه است که همین مسئله باعث شده تا ایران دو پله در ذخایر نفتی سقوط کند.

طبق گزارشی که ایسنا در این رابطه منتشر کرده، مجموع ذخایر قابل استحصال نفت خام و میعانات گازی کشور در پایان سال 1391 معادل 156.53 میلیارد بشکه بوده است. این میزان ذخیره قابل استحصال در حالی است که وزیر نفت در اسفند ماه سال قبل اعلام کرده بود که ایران کمتر از 3.8 میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کند.

در این صورت برای روشن شدن مدت زمانی که ایران طبق ذخایر نفتی خود، برای تولید در اختیار دارد کافی‌ است میزان ذخایر نفتی ایران به میزان تولید آن در روز تقسیم شود که عددی در حدود 41 هزار و 192 روز به دست می‌آید. این تعداد روز برای امکان تولید نفت نشان می‌دهد که ایران برای 112 سال آینده نفت قابل استحصال برای تولید دارد.

این در حالی است که در اردیبهشت ماه سال قبل، صحبت‌هایی از قول مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت بیان شد که نشان می‌داد ایران تا 50 سال آینده نفت برای تولید در اختیار دارد.