کدخبر: ۱۰۲۴۰۲ لینک کوتاه

سومین عهدشکنی شل رقم خورد

غول نفتی بی وفا

در حالی که سابقه شرکت شل در ایران به تاخیرهای بسیاری است که در طول فعالیت خود داشته، به نظر می رسد که حضور این شرکت در پروژه های رقیب ایران یعنی قطر نیز وضعیت مشابهی داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز، شرکت شل در چند دهه گذشته سابقه حضور در فعالیت‌های نفتی ایران را داشته است. با این حال، بعد از تاخیرهای بسیاری که در این فعالیت‌ها داشت، از همکاری با ایران کنار گذاشته شد.

در همین حال، صحبت بر سر پرداخت خسارت‌هایی که ناشی از تاخیر در این پروژه‌ها بوده نیز بارها مطرح شد اما هر بار صحبت از عهد‌شکنی این شرکت برای پرداخت خسارت بود.

این شرکت پرونده دیگری هم داشته است که مربوط به نشت نفت در نیجریه است و بر همین اساس بود که در دادگاهی که در هلند برگزار شد، محکوم به پرداخت خسارت شد. تنها دو سال بعد و در خرداد ماه سال جاری بود که شرکت شل اعلام کرد که آمادگی پرداخت این خسارت را دارد.

در این میان، خبرهای تازه‌تری نشان می‌دهد که شرکت نفتی شل به دلیل زیان‌ده بودن فعالیت‌هایش در یکی از بلوک‌های گازی قطر، آن را ترک کرده است.

طبق گزارشی که ایسنا به نقل از رویترز منتشر کرده، شرکت نفتی شل نتوانست برنامه‌های خود را برای اکتشاف گاز در بلوک D قطر به نتیجه برساند. شل اعلام کرد که پس از کسب نتایج منفی به فعالیت‌های خود در این بلوک پایان داده اما نسبت به طرح‌های آتی در قطر متعهد است.

این خبر در حالی است که بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و صحبت‌های بسیاری که در خصوص جذب غول‌های نفتی شده بود، برخی از این غول‌ها از جمله شل و توتال به سمت همکاری با قطر رفتند و حاضر نشدند ریسک سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی ایران را بپذیرند.