کدخبر: ۱۱۵۶۱۲ لینک کوتاه

وال‌استریت‌ژورنال تحلیل کرد

دلایل افت قیمت نفت در روز آخر هفته

کاهش قیمت نفت در روز جمعه نشان از شک‌وتردیدها در مورد کاهش تولید نفت خام آمریکا دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از وال‌استریت ژورنال، کاهش قیمت نفت در روز جمعه نشان از شک‌وتردیدها در مورد کاهش تولید نفت خام آمریکا دارد. (ادامه روند فعلی تولید نفت در آمریکا منجر به باقی ماندن اضافه عرضه در بازار جهانی خواهد شد.)

قیمت نفت طی 5 هفته اخیر افزایش داشته است اما تحلیل‌گران هشدار داده‌اند که افزایش قیمت نفت منجر می‌شود که کاهش تولید نفت آمریکا با روندی که پیشتر انتظار آن می‌رفت ادامه نیابد. همچنین با افزایش قیمت نفت دیگر کشورهای تولیدکننده نفت نیز تلاش بیشتری برای عرضه نفت خواهند داشت.

ریک نوی تحلیل‌گر بازار آتی انرژی می‌گوید، انتظار زیادی در مورد افزایش قیمت نفت وجود ندارد. ماهنوز در شرایط اضافه عرضه هستیم.

آمارهای کمیسیون تجارت آتی کالا نشان می‌دهد بازارنفت شاهد بیشترین افزایش قیمت طی یک هفته از ماه آگوست گذشته بوده است.افزایش مشهود قیمت نفت طی هفته اخیر زمانی ایجاد شد که بر اساس یک سری اطلاعات این احساس به وجود آمد که با کاهش تولید و افزایش تقاضا بازار نفت به سمت تعادل حرکت می‌کند. 

پس از آغاز سقوط قیمت نفت از ماه ژوئن سال 2014 تعداد سکوهای نفتی در آمریکا در حال کاهش است. براساس آخرین آمار شرکت بیکر‌هیوز تعداد سکوهای نفتی فعال در آمریکا در هفته گذشته با روند بسیار معتدل‌تری در مقایسه با هفته‌های گذشته کاهش داشته است. تنها 26 سکو در هفته گذشته کاهش پیدا کرده و رقم کل سکوهای فعال به عدد 734 رسیده است. بااین انتشار این آمار بود که قیمت نفت دیروز کاهش یافت.

قیمت نفت برنت دریای شمال روز جمعه در بازار‌های بین‌المللی با قطع روند افزایشی، 53 سنت کاهش یافت و به سطح 63 دلار و 45 سنت در هر بشکه رسید.

بانک آمریکایی مریل لینچ در گزارشی می‌گوید، نمی‌توان انتظار قیمت‌های فزاینده را در بازار جهانی نفت داشت از آن روی که بسیاری از کشورهای تولید کننده با افزایش قیمت نفت به افزایش تولید نفت اقدام می‌کنند تا جایی که اضافه عرضه به وجود آمده اثر افزایش اندک تقاضای جهانی نفت را از بین می‌برد.

آنها ادامه داده‌اند، تقاضای جهانی نفت نسبت به سال گذشته کمی بهتر شده است اما همچنان ذخایر نفت در حال افزایش است تا جایی که به نظر می‌رسد افزایش اخیر قیمت نفت زودتر از آنچه انتظار می‌رود از بین برود.