کدخبر: ۱۲۰۴۵۴ لینک کوتاه

علیرضا کهزادی

بخش تولید قربانی افزایش نیافتن قیمت برق

تلاش وزارت نیرو برای مدیریت پیک تابستانه مصرف برق با ایجاد محدودیت در مصرف صنایع باعث افزایش هزینه‌های بخش تولید و افزایش چشمگیر هزینه‌های دولت برای خروج از رکود می‌شود و میلیاردها تومان به اقتصاد کشور ضربه می‌زند.

سید حسین سجادی، مدیرعامل سازمان بهره وری انرژی ایران در نشستی خبری (18 خرداد ماه) با بیان این که در سال جاری نیاز به مدیریت مصرف به میزان 3 هزار مگاوات برای جلوگیری از قطع برق در تابستان هستیم، گفت: «اگر مدیریت مصرف نداشته باشیم، به محدودیت مصرف در صنایع و بخش تولید منجر خواهد شد که این محدودیت تولید، میلیاردها تومان به اقتصاد کشور ضربه می زند».

درباره این سخنان مدیرعامل سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) نکات زیر قابل طرح است:

1- مسئولین وزارت نیرو ماه هاست که از احتمال قطعی برق کشور در تابستان سال جاری سخن گفته‌اند.با وجود این، این وزارت خانه برای مدیریت مصرف برق کشور به جای ایجاد فشار به مشترکین پرمصرف بخش خانگی با ابزار قیمتی، سراغ ایجاد فشار به بخش تولید در شرایط رکود اقتصادی کشور با تشویق صنایع به همکاری برای اجرای طرح‌هایی مانند ذخیره عملیاتی و تعطیلات تابستانه رفته است. این در حالی است که ایجاد محدودیت در مصرف برق صنایع باعث افزایش هزینه‌های بخش تولید می‌شود و میلیاردها تومان به اقتصاد کشور ضربه می‌زند.

2- مسئولان وزارت نیرو در تعیین تعرفه‌های بخش‌های صنایع و خانگی در اواسط بهمن ماه سال 93 نیز اشتباه مشابهی مرتکب شدند. زیرا تعرفه‌های برق بخش صنعت را بیست درصد (یعنی دو برابر درصد افزایش قیمت برق در بخش خانگی) افزایش دادند و منجر به افزایش هزینه تولید و در نتیجه تعمیق رکود و افزایش قیمت تمام شده کالا شدند. از طرف دیگر، تعرفه برق تمامی پله های مصرفی بخش خانگی را با درصد یکسانی (10 درصد) افزایش دادند و رفتار یکسانی با مشترکین کم مصرف و پرمصرف داشتند که منجر به اصلاح الگوی مصرف این بخش نمی شود.

3- وزارت نیرو می تواند با تمرکز فشار افزایش قیمت روی مشترکین پرمصرف بخش خانگی در چارچوب نظام تعرفه گذاری پلکانی- افزایشی (IBT)، تعرفه پله های بالای مصرف برق در این بخش را با درصد بسیار بیشتری نسبت به سایر پله ها افزایش دهد. در این صورت، انگیزه لازم برای اصلاح الگوی مصرف در این مشترکین ایجاد می‌شود و نهایتا بدون ایجاد فشار به عموم مردم و واحدهای تولیدی، پیک مصرف برق کشور در تابستان امسال به صورت منطقی مدیریت خواهد شد.