کدخبر: ۱۲۴۵۸۱ لینک کوتاه

آماده‌باش شرکت‌های اروپایی برای تصاحب قراردادهای نفت و گاز ایران

پرشمارگان‌ترین نشریه اقتصادی ایتالیا از آماده‌باش شرکت‌های اروپایی برای تصاحب قراردادهای نفت و گاز ایران خبر داد و پیش‌بینی کرد تولیدات نفت خام ایران در ۵ سال آینده به بیش از ۵.۵میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.

روزنامه «ایل سوله ونتی کواترو اوره» در گزارشی با عنوان «بازگشت ایران» نوشت: با وجودی که ایران مانند عراق برای استخراج نفت خود از فناوری‌های نوین برخوردار نیست اما حتی بدون داشتن فناوری پیشرفته و بدون بهره برداری از میادین جدید نفتی نیز قادر است تولیدات خود را به‌میزان قابل توجهی افزایش دهد.

این نشریه همچنین با این ادعا که بازگشت کامل ایران به بازار جهانی نفت پیامدهای مختلفی به‌همراه خواهد داشت، می‌نویسد: کشورهای تولید کننده نفت، بر این باورند که بازگشت تهران به صحنه تولید در بدترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. تولید جهانی نفت نه تنها رو به کاهش نگذاشته، بلکه رو به افزایش است.

روزنامه ایتالیایی با تأکید بر این که ایران یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان از نظر گاز طبیعی است و تولیدات متان آن در حال حاضر بیش از 200 میلیارد مترمکعب یعنی بیش از دو برابر مصرف ایتالیا است، می‌نویسد: ایران در صورت استفاده از سرمایه گذاری‌های خارجی و فناوری‌های پیشرفته و زیرساختارهای مناسب در صنعت گاز خود، تولیدات خود را در این زمینه به‌صورت قابل توجهی افزایش خواهد داد.

ایل سوله ونتی‌کواترو اوره در ادامه گزارش خود با تأکید بر این که در ایران نوع جدید قراردادهای نفتی می‌تواند برای شرکت‌های خارجی بسیار جذاب باشد، نوشت: شرکت‌های اروپایی و آسیایی از ماه‌ها پیش در تهران به‌حالت آماده‌باش قرار دارند تا پس از برداشته شدن کامل تحریم‌ها، کار با ایران را آغاز کنند.

منبع:تسنیم