کدخبر: ۱۲۸۹۵۴ لینک کوتاه

اقتصادنیوز بررسی می‌کند؛

اندونزی بازار اوپک را تکان می‌دهد؟ / بازگشت یک عضو سابق اوپک و چالش قیمت‌ها

اندونزی قصد دارد بعد از ۶ سال به بازار اوپک بازگردد. سوالی که به میان می‌آید این است که آیا باز هم بازار نفت تکان می‌خورد؟

به گزارش اقتصادنیوز، حال و روز این روزهای اوپک، وضعیت یک سازمانی را دارد که هر روز به جای بهبود، به سمت کمای بیشتر در حرکت است. اوپک مدت‌هاست که از مازاد عرضه نفت رنج می‌برد. قیمت‌ها هم بعد از تزریق این مازاد عرضه به یکباره دستخوش تغییر شد.

داستان از جایی شروع شد که اوپک پذیرفت هر کشوری به میزانی که می‌تواند سهم بازار را در اختیار بگیرد. همین هم شد که برخی کشورها از جمله عربستان، سهم دیگر کشورها را هم در اختیار گرفتند. از طرفی، کشورهایی مانند ایران و اندونزی، مدتی در بازار اوپک نبودند. ایران به دلیل تحریم‌ها و اندونزی به دلیل برخی مشکلاتی که به نظر می‌رسد حالا مرتفع شده است.

ایران دو سال است که به مدد مذاکرات هسته‌ای، خود را برای حضور دوباره در بازارهای جهانی آماده می‌کند. برهمین اساس هم به کشورهایی همچون عربستان این پیام را داده که خود را برای بازگشت ایران آماده کند. سهم ایران و اندونزی و دیگر کشورهایی که برای مدتی در بازار اوپک غایب بودند،‌ در اختیار عربستان است اما این عضو اوپکی غیرمتعهد، راضی به پس دادن سهم ایران نیست.

بحران اما حالا جدی‌تر شده است. آن‌طور که اعلام شده، اندونزی نیز قصد دارد دوباره به بازارهای جهانی بازگردد. اندونزی از سال 2009 دیگر عضو اوپک نبود و حالا قصد دارد سهم قدیمی خود از بازار را پس گیرد.

این یعنی دو عضو قدیمی اوپک می‌خواند سهم بیشتری را به بازار اوپک تزریق کنند که نشانه‌ای به غیر از مازاد بیشتر عرضه و افت قیمت‌ها در پی نخواهد داشت. با این حال، ایران پیش از این اعلام کرده بود که اگر قرار باشد کشوری سهم خود را کم کند، عربستان است نه ایران.

تنها راه‌چاره‌ای که پیش از این برای مازاد عرضه یک میلیون بشکه‌ای در اوپک وجود دارد همان است که اوپک دیگر توانی برای اجرای آن ندارد؛ توزیع سهم تولید برای همه کشورها. یعنی هر کشوری به میزان مشخصی بتواند نفت به بازار تزریق کند. هرچند که کشورهایی مانند عربستان حاضر به این کار نشده‌اند و در مدت اخیر سهم خود را کم نکرده‌اند.

با این حال، خبر تازه آمدن اندونزی است که می‌تواند بازار را با افت بیشتر قیمت‌ها روبرو کند. ایران اعلام کرده است که از بازگشت این کشور استقبال می‌کند اما همه کشورها به خوبی می‌دانند که آمدن اندونزی یعنی افت بیشتر قیمت‌ها. در این میان برخی کارشناسان معتقدند که با رسیدن فصل سرد،‌ تقاضا برای نفت بیشتر می‌شود و همین مسئله می‌تواند، آمدن ایران و اندونزی را به بازار خنثی کند.