کدخبر: ۱۲۸۹۶۶ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد؛

سهم اندک همسایه‌ها از شراکت‌های جدید نفتی

نگاهی به مذاکرات اخیر نفتی ایران نشان از آن دارد که سهم همسایه‌های ایران از توافق‌های اخیر، بسیار اندک بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز، ایران ماه‌هاست که با آمدوشد هیات‌های مختلف تجاری روبروست. در این میان برخی از قبل شریک ایران بوده‌اند و برخی دیگر تازه سودای شراکت با ایران را در سر پرورانده‌اند.

همسایه‌های ایران اما برخلاف آنچه تصور می‌شود، سهم چشم‌گیری از نفت ایران ندارند. شاید برخی‌ از آن‌ها در حوزه‌های برق و یا انرژی شراکت داشته باشند اما مسئله نفت، هنوز به فصل مشترک میانشان تبدیل نشده است.

قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان در این میان بیشتر از دیگر کشورهای نزدیک به ایران، برای ورود به حوزه نفت ایران آمادگی دارند.

قزاقستان پیش از این اعلام کرده بود که آمادگی ورود به حوزه نفت ایران و تجارت در این حوزه را دارد. آذربایجان اما شریک جدی‌تری برای ایران است.

آن‌طور که اخیرا خبرهایی از توافق میان ایران و آذربایجان اعلام شد، این کشور قصد دارد در توسعه و اکتشاف میادین جدید نفت و گاز، وارد همکاری با ایران شود.

پیش از این خبرگزاری مهر گزارش داده بود که یک هیات نفتی از شرکت نفت‌ خزر وابسته به شرکت ملی نفت ایران با مدیران و کارشناسان شرکت نفت جمهوری آذربایجان (سوکار) در باکو دیدار و گفتگو کرده‌اند.

وجه همکاری ترکمنستان اما قدری متفاوت‌تر است. آن‌گونه که اخیرا وزیر راه و شهرسازی ایران اعلام کرده است، ایران این آمادگی را دارد که نفت و گاز ترکمنستان را به بازارهای جهانی صادر کند. با توجه به اینکه ترکمنستان دارای منابع غنی گاز است و به زودی وارد عرصه پتروشیمی می‌شود، از این رو برای صادرات نفت و گاز نیاز دارد تا به آب‌های آزاد دسترسی داشته باشد که ایران به عنوان یک همسایه و دوست این امکان را در اختیار ترکمنستان قرار می‌دهد.

هرچند که قطعا همکاری ایران و ترکمنستان به یک ترانزیت ساده ختم نمی‌شود. اخیرا نیز طرفین مذاکراتی را برای گسترش این همکاری‌ها انجام داده‌اند.

با این حال، به نظر می‌رسد که همسایگان ایران آن‌گونه که انتظار می‌رود،‌ سهمی از بازارهای جدید نفت ایران ندارند. می‌توان این‌طور گفت که به جای همسایگان ایران، حالا شرکای قبلی نفت ایران که دنبال سهم بیشتری از بازار هستند،‌ خود را برای بازارهای ایران آماده کرده و تمایل بیشتری هم برای این همکاری دارند. شرکای اروپایی‌ها هم به دنبال به سرانجام رسیدن رونمایی از قراردادهای جدید نفتی هستند.

در این میان به نظر می‌رسد که سهم همسایگان ایران، از کشورهای دیگر کمتر است. دست کم آن‌طور که انتظار می‌رفت این همسایگان وارد همکاری با ایران شوند،‌ نبوده و حالا باید منتظر ماند تا با رونمایی از قراردادهای جدید نفتی، اتفاق‌های جدیدتری بیفتد.