کدخبر: ۱۲۹۹۰۴ لینک کوتاه

ظرفیت تولید گاز ایران افزایش یافت

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با اشاره به ورود ۲ حلقه چاه جدید گازی به مدار تولید از افزایش یک میلیون متر مکعبی ظرفیت تولید روزانه گاز ایران خبر داد.

غلامحسین منتظری درباره جزئیات افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران در منطقه زاگرس جنوبی، گفت: دو حلقه چاه جدید در مناطق گازخیز تابناک و وراوی در منطقه زاگرس جنوبی در مدار تولید قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با بیان اینکه دو حلقه چاه گازی بعد از گذراندن مراحل آماده سازی، انجام عملیات اسیدکاری، مشبک کاری، احیا و نصب تجهیزات سرچاهی در مدار بهره برداری قرار گرفته است، تصریح کرد: با راه اندازی و قرار گرفتن این چاه‌ها در مدار تولید حدود یک میلیون متر مکعب گاز در روز به ظرفیت تولید گاز در منطقه زاگرس جنوبی افزوده شده است.

وی تاکید کرد: تمامی مراحل حفاری و آماده سازی این دو حلقه چاه گازی توسط متخصصان داخلی انجام شده است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی اخیرا با اشاره به برنامه تولید بیش از ۲۲۱ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در این منطقه گازخیز، گفته است: سال جاری تعداد ۱۲ حلقه چاه جدید دیگر به ناوگان چاه‌های تولیدی اضافه خواهد شد.

در نیمه نخست سال جاری به ‌طور متوسط روزانه بیش از ۱۸۱ میلیون متر مکعب گاز در منطقه زاگرس جنوبی تولید شده است، میزان تولید گاز در طول این مدت به طور متوسط روزانه دو میلیون مترمکعب بیشتر از برنامه تولیدی ابلاغ شده از سوی شرکت ملی نفت ایران بوده است.

در شرایط فعلی بیش از ۳۰ درصد از گاز ایران در منطقه نفت و گاز خیز زاگرس جنوبی تولید می شود که این حجم گاز در پنج منطقه عملیاتی نار و کنگان، آغار و دالان، پارسیان، سرخون گشوی جنوبی و سروستان و سعادت آباد شامل ٩ میدان گازی و دو میدان نفتی تولید و عرضه می شود. تولید ۲۲۱ میلیون مترمکعب گاز طبیعی از میادین زاگرس جنوبی معادل ظرفیت تولید ۹ فاز پارس جنوبی بوده که تمامی این گاز از میادین مستقل تولید و عرضه می شود.

منبع:مهر