کدخبر: ۱۳۱۶۳۶ لینک کوتاه

افزایش بیش از ۹۰ درصدی صادرات نفت ایران به کره

یک رسانه غربی از افزایش دو برابری صادرات نفت ایران به کره جنوبی در ماه اکتبر سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.

ایران در ماه اکتبر به طور میانگین روزانه ۱۳۵ هزار و ۷۰۰ بشکه نفت به کره جنوبی صادر کرده که بر اساس آمار موجود در مجموع این ماه صادرات نفت ایران به کره به چهار میلیون و ۷۱ هزار بشکه رسید و این در حالی است که میزان صادرات نفت ایران به این کشور در مدت مشابه سال قبل دو میلیون و ۴۸ هزار بشکه بود.

بر اساس این گزارش در اکتبر سال گذشته میزان واردات نفت کره جنوبی از ایران روزانه ۶۸ هزار و ۲۶۶ بشکه بود. واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه سپتامبر نیز پنج میلیون و ۹۰۹ هزار بشکه بود که معادل ۱۹۶ هزار و ۹۶۶ بشکه در روز است.

ایران اعلام کرده که به محض لغو تحریم‌ها، تولید و صادرات نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد داد و تا شش ماه بعد از آن این رقم را به یک میلیون بشکه در روز خواهد رساند. بر اساس گزارش رویترز، آمارهای شرکت ملی نفت کره جنوبی نشان می‌دهد واردات نفت این کشور در ماه اکتبر با ۱۲.۶ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۸۳.۹ میلیون بشکه رسیده است.

صادرات نفت ایران به کره جنوبی در بازه زمانی ژانویه تا اکتبر ۳۷ میلیون و ۷۰۷ هزار بشکه، معادل ۱۲۵ هزار و ۶۹۰ بشکه در روز بوده است. این رقم در مدت مشابه سال قبل ۳۶ میلیون و ۸۴۴ هزار بشکه، معادل ۱۲۲ هزار و ۸۱۳ بشکه در روز بود.

در مجموع طی سال گذشته میلادی واردات نفت کره از ایران روزانه به طور متوسط ۱۲۴ هزار و ۴۹۷ بشکه شده است. در میان پالایشگاهای کره، «اس کی انرژی» و «هیوندای اویل بانک نفت» مشتری نفت ایران هستند. ایران پس از کشورهای عربستان، کویت، امارات و قطر، پنجمین تامین کننده بزرگ نفت کره جنوبی در ماه اکتبر بوده است.

منبع: مهر