کدخبر: ۱۳۱۷۰۰ لینک کوتاه

دبیر اجرائی پنجمین کنفرانس صنعت احداث و انرژی:

دولت در عبور از تحریم داخلی هم موفق خواهد بود

دبیر اجرائی پنجمین کنفرانس صنعت احداث و انرژی گفت: توسعه کشور نیازمند توجه جدی به حل موانع توسعه بخش خصوصی کشور است. بخش خصوصی نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد، این بخش آماده همراهی با دولت تدبیر و امید برای بهره برداری از ویژگی‏‌های دوره پس از برجام است، همچنین رفع تحریم داخلی پس از عبور موفق از تحریم خارجی، مهم ترین انتظار از دولت است.

محمدرضا انبیائی، در حاشیه پنجمین کنفرانس صنعت احداث و انرژی کشور در محل کتابخانه ملی ایران، گفت: جهانگیری، معاونت اول ریاست جمهوری ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص برنامه‏‌های دولت در دوره پس از توافق‏نامه وین از واگذاری طرح‏های عمرانی به بخش خصوصی کشور خبر داد. وی در ادامه به عنوان ریاست ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، آینده اقتصادی کشور را خوب، روشن و امیدوارکننده ارزیابی کرد.

وی اظهار کرد: در این کنفرانس، میزبان عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بودیم که توضیحات مبسوطی در خصوص برنامه‏های مهم وزارتخانه مطبوعش در دوره پساتحریم به سمع و نظر حضار رساند.

وی تاکید کرد که حضور سرمایه‌گذاران بین‌المللی نکته مثبتی است در عین حال بین شرکت‌های داخلی و بین‌المللی رقابت ایجاد می‌شود و در این شرایط دشوار رقابت، باید کنشگران داخلی خود را به سطح بین‌المللی برسانند به همین خاطر نیازمند توانمندسازی دفا‌تر مهندسی ایرانی هستیم.

دبیر اجرائی پنجمین کنفرانس بین المللی صنعت احداث و انرژی عنوان کرد: هدف ما تبیین زنجیره‏ای از فعالیت‏‌ها و اقدامات مستقلی است که انحصاراً موجبات توانمند سازی و ارتقاء مجموعه صنعت احداث و انرژی و شرکت‏هایی که در این حوزه فعالیت می‌‏کنند، نیست، بلکه به دنبال بررسی رویکرد‌ها و تبیین زیرساخت‏هایی است که بطور کلی، امر توسعه و ماندگاری با حضور و استقرار آن‌ها تحقق می‌‏یابد. از جمله این موارد، می‌‏توان به ایجاد زیرساخت‏های علمی، آموزش‏های لازم وافزایش توان اجرایی اشاره کرد.

وی ارائه راهکارهای مناسب برای دولت جهت ایجاد بسترهای لازم به منظور توانمندسازی و ماندگار کردن شرکت‌ها در راستای توسعه مهندسی کشور را از جمله اهداف اصلی این کنفرانس بر شمرد و متذکر شد: توجیه و تشویق شرکت‏های پروژه محور به بازنگری در ساختار درونی خود برای ایجاد بهبود مستمر عملکرد و پی ریزی زمینه‌های ماندگاری خود در صنعت احداث و انرژی کشور و هم چنین شناسایی تهدید‌ها و فرصت‌ها و تبیین راهکارهای ارتقای جایگاه شرکت هادر بازارهای جهانی برای انتقال و استفاده از فناوری‏های‌های نوین و ایجاد اشتغال در کشور از دیگر اهداف این کنفرانس بود.
محمدرضا انبیائی افزود: آنچه که باید در کشور به طور ویژه به آن پرداخته شود، مستندسازی دانش پنهان شرکت‏‌های بزرگ پروژه محور ایرانی است. رویکرد این کنفرانس طی پنج دوره آن توانمندسازی، ایجاد توانمندی و ماندگاری شرکت‏‌ها و سازمان‏های پروژه محور است.

دبیر اجرائی پنجمین کنفرانس بین المللی صنعت احداث و انرژی، بر تبیین نقش دولت در ظرفیت‌سازی، ایجاد توانمندی و ماندگاری شرکت‌های پروژه محور تاکید کرد و گفت: دولت با همراهی بخش خصوصی باید بدنبال فراهم آوردن زمینه توسعه همه جانبه شرکت‌ها و سازمان‌های پروژه محور باشد، در این راه تبیین نقش متقابل شرکت‌ها و سازمان‌های پروژه محور و دولت و مراکز آموزشی و پژوهشی برای زمینه‌سازی و تحقق توسعه ملی بر مبنای اهداف سند چشم انداز بیست ساله ضروری است.

وی افزود: حتی باید بحث نام تجاری و بِرَند از منظر ظرفیت سازی، ایجاد توانمندی و ماندگاری آن‌ها بیش از پیش جدی گرفته شود. نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به رفع موانع اصلی توسعه بخش خصوصی که از آن به تحریم داخلی یاد می‌شود، باید به شدت مورد توجه و اهتمام قرار گیرد.

وی با اشاره به این مهم که؛ طی سال‏های اخیر، دغدغه توسعه، مجامع و نهاد‌ها و سیاست گذاران دلسوز کشور را به بررسی راهکارهای برون رفت از وضعیت حاضر و تبیین شرایط مناسبی که به تسریع امر توسعه کشور بیانجامد واداشته، گفت: در این رهگذر تلاش فراوانی مصروف تبیین و اجرای راهکارهای توانمندسازی مجموعه صنعت شده است. لیکن آمار‌ها وارقام موجود نشان از تأثیرات قابل ملاحظه نتایج حاصله بر امر توسعه ندارد.

منبع: روابط عمومی پنجمین کنفرانس صنعت احداث و انرژی