کدخبر: ۱۳۳۱۶۲ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد:

جزء به جزء نقشه راه پساتحریمی پتروشیمی

حوزه انرژی ایران خود را برای پساتحریم آماده می‌کند. در عین حال به نظر می‌رسد که برنامه‌های حوزه پتروشیمی نیز به سمت ورود به پساتحریم حرکت می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز، با لغو برخی قطع‌نامه‌های بین‌المللی علیه ایران و وعده‌ایی که اخیرا برای اجرای برجام مطرح شده، اقتصاد ایران خود را برای پساتحریم آماده می‌کند. خبرهایی که اخیرا از یک همایش در حوزه پتروشیمی منتشر شده بود نشان از آن داشت که برنامه‌های حوزه پتروشیمی برای پساتحریم نیز به همان گستردگی دیگر حوزه‌هاست.

سرفصل این برنامه‌ها با خبری بود که جواد ظریف وزیر امورخارجه مبنی بر لغو چهار تحریم در حوزه پتروشیمی مطرح کرده بود. ظریف در این رابطه بیان کرده بود که تحریم فناوری و صادرات محصولات پتروشیمی، مشکلات جذب سرمایه‌گذاری خارجی و تعاملات بانکی و پولی و همچنین مشکلات حمل و نقل در پسابرجام برطرف خواهد شد.

صحبت‌های مطرح شده از سوی ظریف تنها بخشی از آن چیزی است که دولت در نظر دارد در پساتحریم برای حوزه پتروشیمی اجرا کند. آن‌گونه که برخی مدیران پتروشیمی بیان کرده‌اند، دولت در نظر دارد ظرفیت تولید در حوزه پتروشیمی را افزایش داده و به رقم 70 میلیون تن برساند. در عین حال، مساله بازگشت سرمایه‌گذاری در این حوزه چیزی است که از حالا به فکر این مدیران افتاده است.

اخیرا برخی مدیران این حوزه خبر از بازگشت 25 درصدی سرمایه‌گذاری در این حوزه داده‌اند. صحبت از درصد بازگشت سرمایه با توجه به مذاکراتی که اخیرا ایران با برخی کشورها برای ورود به حوزه پتروشیمی داشته، نشان از برنامه‌های پساتحریمی ایران برای رونق حوزه پتروشیمی است.

تاییدکننده این مطلب، صحبت‌هایی است که از قول سردبیرنشریه «بیزینس یر» مطرح شده است:«با توجه به تنوع بالای محصولات پتروشیمی ایران، قطعا این کشور بازیگر مهمی در منطقه برای سرمایه گذاران خواهد بود.»