کدخبر: ۱۳۳۴۹۴ لینک کوتاه

در گفت‌وگو با اقتصادنیوز عنوان شد:

آیا اوپک اجلاس اضطراری برگزار می‌کند؟

نماینده سابق ایران در اوپک، شروط برگزاری اجلاس اضطراری اوپک را تشریح کرد.

محمدعلی خطیبی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در خصوص امکان برگزاری اجلاس اضطراری اوپک به دلیل پایین آمدن شدید قیمت نفت، گفت: نمی‌توان به طور قطع گفت که هر زمان قیمت‌ها پایین آید، اوپک اجلاس اضطراری برگزار می‌کند، چرا که پیش از این و در سال‌های 2008 و 2009 و حتی 1998 نیز قیمت به پایین‌ترین میزان رسیده بود.

وی معتقد است که برای برگزاری اجلاس اضطراری باید بسیاری از اعضا، با برگزاری نشست اضطراری موافقت کنند. هرچند که خطیبی این مساله را هم مطرح کرد که برگزاری یک اجلاس اضطراری به نزدیک شدن آراء اعضای اوپک کمک می‌کند.

خطیبی با اشاره به اینکه چنین اجلاسی تنها در صورتی موفق خواهد بود که با حمایت سران دولت‌ها همراه باشد، گفت: در برخی موارد، وزرای کشورها به نمایندگی از رئیس دولت‌ها حضور پیدا می‌کنند اما اختیار تصمیم‌گیری برای کاهش یافتن یا نیافتن تولید یا مواردی از این دست را ندارند.

نماینده سابق ایران در اوپک تاکید کرد: قطعا برگزاری یک اجلاس، از دست روی دست گذاشتن و بی‌واکنشی در شرایطی که قیمت‌ها هر روز پایین‌تر می‌رود، بهتر است. البته حتی اگر این اجلاس به صورت گردهمایی اوپکی‌ها و غیراوپکی‌ها باشد، باز هم می‌تواند بهتر و سرآغاز تعامل‌های خوبی باشد.