کدخبر: ۱۳۳۶۲۶ لینک کوتاه

حمید حسینی

موفقیتی که عامل شکست می‌شود!

.

امروز اول دی‌ماه نشستی با حضور وزیر نفت و نمایندگان اتاق تهران و تشکل‌های بخش انرژی برگزار شد. آقای دکتر معظمی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق، نقطه نظرات اعضا کمیسیون را در ٩ بند مطرح نمود، سپس به تعدادی از اعضا فرصت داده شد تا دیدگاه‌های خود را مطرح کنند، متاسفانه بخش خصوصی کشور که در جلسات کمیسیون انتقادات تندی درباره عملکرد وزارت نفت ووزیر نفت مطرح می‌کنند در جلسه حضوری دچار خودسانسوری شده و حرف خود را نمی‌زند.

من امروز چهار محور را صریح مطرح کردم و هشدار دادم که عبارتند از:

١-با اشاره به بیرون آمدن شکست از دل پیروزی‌ها و ایجاد تفکر عدم‌ نیاز به مشاوره گفتم: حضرتعالی از وزرای موفق کشور بوده‌اید و نگرانیم که موفقیت‌ها قبلی شما را دچار لغزش کند و باعث اشتباه استراتژیک شوید، زیرا موفقیت اعتماد به‌نفس ایجاد می‌کند و انسان خود را از هرگونه مشورتی بی‌نیاز می‌ببیند. ضمنا از افزایش وابستگی شرکت ملی نفت به شخص وزیر انتقاد کردم.

٢-اعلام نمودم که در دولت قبل یک ضدیت و یورش به نفت مشاهده می‌شد و عمده منابع شرکت نفت در سفرهای استانی برای ساخت استادیوم‌های ورزشی و خانه‌های بهداشت مصرف شد و پروژه‌های نفت‌‌ رها شد، ولی اکنون کاملا برعکس شده و شما به‌دنبال منافع حداکثری برای نفت هستید و منافع بخش خصوصی را نادیده می‌گیرید. ضروریست که یک تعادل در این وضعیت ایجاد شود.

٣-با اشاره به رویه‌های ضد رقابتی موجود، اعلام نمودم که وزارت نفت باید دوستدار رقابت باشد و رویه‌های ضدرقابتی را تغییر دهد. رویه‌های ضد رقابتی شامل ساختار، قوانین ورفتارهای کارگزاران حکومت است که بخش خصوصی بیشتر از همه ار رفتار‌ها که خود را در قالب آیین‌نامه‌ها نشان می‌دهد ناراضی است.

۴- نهایتا استراتژی وزارت نفت برای حضور در بازارهای بین‌المللی نفت را جویا شدم و از سرمایه‌گذاری عرب‌ها در پالایشگاه‌های خارجی و سرمایه‌گذاری مشترک خارجی‌ها با عراق در حوزه‌های نفتی را به عنوان دو استراتژی موفق را مطرح کردم و خواستار ذخیره‌سازی نفت خام در بنادر بازار هدف شدم تا به‌طور مثال به٢٠ پالایشگاه کوچک و متوسطی چینی که مجوز خرید نفت خام دارند اقدام به بازاریابی و فروش نفت خام نموده و این فرصت را از دست ندهیم.