کدخبر: ۱۳۵۹۱۶ لینک کوتاه

واردات نفت ژاپن از ایران افزایش می یابد

قرارداد صادرات نفت ایران به ژاپن ماه آوریل ٢٠١٦ (فروردین – اردیبهشت٩٦) تمدید می شود.

قرارداد صادرات نفت ایران به ژاپن ماه آوریل تمدید می شود، ژاپن هم اکنون ١١٠ هزار بشکه از ایران نفت خریداری می کند که قرار است این میزان در قرارداد جدید افزایش یابد.

ژاپن پیش از اعمال تحریمهای گسترده علیه ایران در سال ٢٠١٢، از خریداران اصلی نفت ایران در آسیا بود؛ در کارنامه نفتی دو کشور همچنین می توان به حضور شرکت های ژاپنی در پروژه های نفتی همچون میدان آزادگان اشاره کرد.

پس از توافق ایران و ١+٥ هیئتهای ژاپنی در چند نوبت به ایران آمده و با بیژن زنگنه، وزیر نفت دیدار و گفتگو کردند و بعد از هر دیدار اعلام آمادگی کردند پس از لغو تحریم ها میزان برداشت نفت خود از ایران را افزایش دهند.

ژاپن در طول دوران تحریم ایران تنها کشوری بود که نفت ایران را با نفتکش های خود و تحت بیمه دولتی این کشور حمل کرد، این کشور بعد از لغو تحریم ها کماکان با نفتکش های خود اقدام به دریافت نفت از ایران خواهد کرد.

منابع صنعتی و دولتی ژاپن اخیرا اعلام کردند که با وجود پایان تحریم ها، نفتکش های ژاپنی حامل نفت ایران همچنان می توانند از بیمه دولتی ایجاد شده از سوی دولت ژاپن بهره مند شوند.

پس از آن که در آغاز تحریم های ضد ایرانی، بیمه گران غربی امکان پوشش نفتکش های حامل نفت ایران را از دست دادند، دولت ژاپن برای حمایت از نفتکش های ژاپنی واردکننده نفت از ایران، پیش قدم شد.

منبع: شانا