کدخبر: ۱۳۶۵۸۱ لینک کوتاه

رکورد واردات بنزین ایران شکست

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به واردات حدود ۸.۵ میلیون لیتر بنزین از ابتدای سال‌جاری تاکنون، گفت: با لغو تحریم‌ها، مصرف سوخت ایران افزایش می‌یابد.

ناصر سجادی درباره آخرین وضعیت واردات و صادرات فرآورده‌های نفتی از کشور، گفت: هم اکنون تنها سوخت وارداتی به ایران هم اکنون بنزین بوده و در ١٠ ماه نخست سال جاری به طور متوسط روزانه ٨,٥ میلیون لیتر بنزین (معادل ١٢ درصد از مصرف کل) به کشور وارد شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه هم اکنون روزانه ٧١ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شودف تصریح کرد: در ١٠ ماه نخست امسال به طور متوسط روزانه ٥ میلیون لیتر گازوئیل به کشورهای مختلف همسایه همچون پاکستان صادر شده است.

این مقام مسوول با اشاره به تک نرخی شدن بنزین در کشور از خردادماه امسال و در پی پایان اعتبار بنزین ٧٠٠ تومانی در کارت های سوخت در پایان آبان ماه، اظهار داشت: تک نرخی شدن بنزین سبب کاهش روند رشد مصرف بنزین شده است، به طوری‌که در سال های گذشته که بنزین دو نرخی بوده سالانه رشد مصرف ٦ تا ٧ درصد بوده است، اما امسال تاکنون این میزان از ٢,١ درصد بیشتر نشده است که رشدی منطقی است.

به گفته این عضو هیات مدیره شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اجرایی شدن برجام پیش بینی می‌شود با تحرک اقتصادی در کشور مصرف سوخت نیز افزایش یابد.

منبع: مهر