کدخبر: ۱۳۸۳۷۲ لینک کوتاه

آغاز مشارکت نفتی ایران-آذربایجان درخزر

همزمان با سفر «الهام علی‌‌اف» رئیس جمهوری آذربایجان به تهران، ایران یک طرح جدید پیشنهادی به منظور توسعه همکاری‌های دوجانبه نفتی و گازی با محوریت دریای خزر به طرف آذری خود ارائه می‌کند.

بر این اساس، قرار است رئیس جمهوری ایران به طور رسمی پیشنهادی به منظور مشارکت ایران و جمهوری آذربایجان به منظور بهره برداری مشترک از میادین نفت و گاز در دریای خزر را ارائه کند، ضمن آنکه توسعه تجارت نفت و گاز به ویژه از سرگیری سوآپ نفت از دیگر پیشنهادهای نفتی تهران به باکو خواهد بود.

بیژن زنگنه وزیر نفت با بیان اینکه ایران آماده انجام سوآپ نفت خام و گاز طبیعی با جمهوری آذبایجان است، گفت: از این رو با سفر رئیس جمهوری آذربایجان به تهران، مذاکرات دو کشور در سطح سران و سطوح بالای سیاسی بین دو کشور انجام خواهد شد.

این عضو کابینه دولت همچنین با تاکید بر اینکه در کنار توسعه تجارت نفت و گازی بین دو کشور حتی امکان بهره‌برداری مشترک از میادین نفت و گاز در دریای خزر از دیگر طرح‌های پیشنهادی ایران به جمهوری آذربایجان خواهد بود، اظهار داشت: این پیشنهادها در مذاکرات الهام علی‌اف و حسن روحانی در تهران مطرح خواهد شد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه هم اکنون هزینه تولید و انتقال نفت در دریای خزر برای ایران و حتی برخی از کشورهای همسایه بسیار بالا است، بیان کرد: از این رو مشارکت بین کشورهای حاشیه دریای خزر می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های تولید و انتقال نفت و گاز در این منطقه شود.

این در حالی است که حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت گاز ایران اخیرا از مذاکره با کشورهای روسیه و جمهوری آذربایجان برای سوآپ روزانه ۵۰ تا ۶۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی خبر داده است.

در همین حال، شرکت ملی نفت ایران تاکنون مذاکراتی با چند شرکت از قزاقستان و روسیه برای از سرگیری سوآپ نفت از حوزه دریای خزر را آغاز کرده است.

از سوی دیگر در حالی امروز قرار است پیشنهاد مشارکت در بهره برداری میادین مشترک نفت و گاز در دریای خزر به طور رسمی توسط رئیس جمهوری اسلامی ایران به رئیس جمهور آذربایجان مطرح شود که با وجود سقوط آزاد قیمت طلای سیاه و کاهش فعالیت‌های حفاری در کل جهان، شمارش معکوس دور جدید فعالیت‌های اکتشاف نفت و گاز ایران در دریای خزر با جابه‌جایی و لنگراندازی سکوی امیرکبیر آغاز شده است.

فرهنگ خطیبی سرپرست شرکت نفت خزر با بیان اینکه به زودی عملیات جابه‌جایی و لنگراندازی سکوی نیمه شناور حفاری امیرکبیر در موقعیت جدید در آب‌های عمیق دریای خزر انجام می‌شود، گفت: در آینده‌ای نزدیک و با حصول اطمینان از آمادگی کامل ناوگان دریایی صنعت نفت، عملیات جابه‌جایی و لنگراندازی سکوی امیرکبیر در موقعیت جدید نفتی دریای خزر انجام خواهد شد.

علاوه بر این، شرکت ملی نفت ایران در دوران پسا تحریم به دنبال توسعه فعالیت‌های اکتشاف نفت و گاز دریای خزر است به طوری‌که دست کم اکتشاف و توسعه سه بلوک جدید اکتشافی و توسعه‌ای شامل بلوک‌های ۲۴، ۲۶ و ۲۹ و بلوک سردار جنگل به منظور حفاری اکتشافی و توسعه در آب‌های عمیق دریای خزر به عنوان فرصت‌های جدید سرمایه گذاری به شرکت‌های بزرگ نفتی جهان معرفی شده است.

منبع: مهر