کدخبر: ۱۳۹۰۷۷ لینک کوتاه

در گفت‌وگو با اقتصادنیوز بررسی شد:

علت نوسانات افزایشی اخیر قیمت نفت/ نرخ ۳۷ دلار پایدار است؟

کارشناس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با تشریح دلایل افزایش قیمت نفت عنوان کرد: هنوز برای نظر دادن در خصوص پایدار بودن یا نبودن قیمت فعلی نفت زود است.

محمدصادق جوکار در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در خصوص نوسانات اخیر افزایشی قیمت نفت، عنوان کرد: نوسانات افزایشی اخیر نفت منهای برخی تحولات اقتصاد جهانی، به دلیل خوشبینی‌های ناشی از توافق میان اوپک و غیراوپک بوده است. در حقیق چشم‌انداز این توافق، اثر شوکی در بازار ایجاد کرده است. حتی مذاکرات صلح سوریه نیز نشان از احتمال گسترش همکاری‌ها در این حوزه داشت و این مساله بازهم روی قیمت نفت تاثیرگذاشت.

وی عنوان کرد: برای ارزیابی بهتر قیمت نفت همزمان با در نظر داشتن این اثر شوکی باید به نکات دیگری نیز توجه داشت. از جمله باید تاکید کرد که به دلیل سخت بودن نقل و انتقال نفت در ماه‌های ابتدایی سال نسبت به فصل گرما، معمولا بیشتر کشورها در ابتدای بهار با افت تولید مواجه می‌شوند. در شرایط فعلی نیز به خوبی دیده می‌شود که بیشتر کشورها با حداکثر تولید خود در بازار حضور دارند.

جوکار تاکید کرد: در این رابطه چند نکته را می‌توان ارائه کرد. مساله اول امکان ورود ایران به توافق میان اوپک و غیراوپک است و دیگری متغیرهای ژئوپلتیکی است که می‌تواند تاثیرگذار باشد. در عین حال باید توجه داشت که وقتی قیمت نفت بالا می‌رود، بخشی از نفت‌های نامتعارف، تجاری شده و در نهایت سبب افزایش عرضه می‌شوند که این مساله می‌تواند به راحتی منجر به خنثی کردن تصمیم اخیر اوپک شود.

به گفته وی، از سوی دیگر نیز مساله طرح صلح سوریه و احتمال نزدیک شدن مواضع کشورها به یکدیگر است که در نهایت می‌تواند بر همکاری‌های اقتصادی و انرژی آن‌ها نیز تاثیرگذار باشد. البته مساله اقتصادهای نوظهور را نیز باید در نظر داشت. هرچند که در مجموع برای صحبت کردن در خصوص احتمال پایدار بودن قیمت فعلی نفت، زود است.