کدخبر: ۱۳۹۰۹۳ لینک کوتاه

مذاکرات تعیین غرامت گازی آغاز شد

نخست وزیر ترکیه امروز برای تعیین غرامت و تخفیف خرید گاز به تهران می‌آید که دامپینگ قطر و کاهش قیمت گاز صادراتی ترکیه، می‌تواند منجر به «دبه» عراق و پاکستان در قراردادهای گازی با ایران شود.

«احمد داوود اوغلو» نخست وزیر ترکیه به ایران می آید و قرار است در حاشیه سفر دو روزه خود در تهران با حسن روحانی رئیس جمهور و بیژن زنگنه وزیر نفت درباره تعیین رقم غرامت گازی دیدار و گفتگو کند.

اواسط بهمن ماه سال‌جاری پس از نزدیک به سه سال گفتگو و چانه‌زنی، نتیجه دومین داوری گازی ترکیه علیه ایران اعلام شد که براساس آن، ایران باید قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه در محدوده ۱۵.۸ – ۱۳.۳ درصد کاهش یابد.

حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز پس از اعلام شکست در دومین داوری گاز با تاکید بر اینکه هنوز رقم جریمه، قطعی نیست ولی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت گاز صادراتی خواهد بود، گفت: در حال حاضر نمی‌توان عدد دقیقی را اعلام کرد اما برآورد می‌شود تا سقف یک میلیارد دلار غرامت به این کشور باید پرداخت شود.

«برات آلبایراق» وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه هم با بیان اینکه داوری فرصتی ۳ ماهه برای ایران به منظور کاهش قیمت گاز تعیین کرده است، می‌گوید: اگر دو طرف در یک بازه زمانی مشخص حداکثر سه ماه به توافق نرسند، داوری بین‌المللی میزان تعدیل در نرخ گاز صادراتی ایران به ترکیه را مشخص خواهد کرد، اما ما تصمیم داریم با ایران در این زمینه گفت و گو کنیم.

این در حالی است که همزمان با اعلام پیروزی ترک‌ها در داوری بین‌المللی گاز و قطعی شدن تعیین تخفیف گازی ۱۳ تا ۱۶ درصدی در تعدیل قیمت فروش گاز طبیعی ایران به ترکیه، بیژن زنگنه وزیر نفت معتقد است: ترکیه به اهداف گازی خود در داوری بین المللی نرسیده است.

وزیر نفت با بیان اینکه ترکیه در شکایت از ایران علاوه بر کاهش ٢٥ درصدی قیمت گاز به دلیل عدم پایداری صادرات گاز ایران به دنبال کاهش ٣٧,٥ درصدی قیمت گاز از طریق تجدیدنظر نیز بوده است، تاکید کرده است: در مذاکراتی که با اردوغان رئیس جمهوری ترکیه انجام شد، آنها این اعداد را کف قیمت عنوان کردند و حاضر نبودند در این زمینه مذاکره کنند.

این عضو کابینه دولت تخفیف ۱۳ تا ۱۶ درصدی در قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه را رقم ناچیزی اعلام کرده و یادآور شده است: ترکیه تا چند سال آینده دیگر نمی تواند تقاضای کاهش قیمت و تغییر در فرمول گاز صادراتی ایران به این کشور را مطرح کند.

منبع: مهر