کدخبر: ۱۳۹۰۹۶ لینک کوتاه

بارندگی ۲۰ درصد افت کرد

قائم مقام وزیر نیرو با اعلام اینکه امسال بارش‌ها در ۱۳ استان منفی بوده است، گفت: نیازمند برنامه‌ریزی برای عبور از کم آبی درتابستان ۹۵ هستیم.

ستار محمودی با تاکید بر ضرورت آمادگی شرکت‌های آبفا برای گذر از کم‌آبی تابستان ۹۵ و ارتقای ظرفیت کارفرمایی در شرکت‌های آبفا گفت: اگر شرکت‌های آبفا در وضعیت کنونی باقی بمانند، جوابگوی نیاز‌های آینده نخواهند بود، لذا بایستی گام‌های فکری، طراحی و اجرایی بلند مدتی برای تامین آب شرب شهر‌ها بردارند.

قائم‌مقام وزیر نیرو اظهارداشت: وزارت نیرو در سال ۹۴ نگاه ویژه‌ای به ساماندهی و مدیریت بحران و تنش آبی در شهر‌ها و روستاهای کشور داشته است. محمودی گفت: به ظاهر در شرایط آب و هوایی مطلوبی قرار داریم، اما با حرکت به سمت تابستان و فصل گرما، شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی و در برخی مناطق کاهش ۲۰ درصدی بارندگی‌ها در سطح کشور بوده و با افزایش یک و نیم درجه‌ای گرمای هوا مواجه بوده‌ایم، به طوری که امسال در ۱۳ استان با بارش منفی روبرو بوده‌ایم.

وی به ضرورت حرکت شرکت‌های آبفا به سمت مشارکت با بخش خصوصی و تغییر حرکت به سمت گردش اقتصادی تاکید کرد. محمودی همچنین با بیان اینکه شرکت‌های آب و برق در بخش نظام جذب سرمایه نسبت به سازمان‌های دولتی موفق‌تر بوده‌اند اظهارداشت: این شرکت‌ها بایستی از حالت شرکت‌هایی با تولید و مدیریت هزینه‌ای به شرکت‌هایی با پتانسیل تولید و جذب سرمایه در قالب طرح‌های بلندمدت و با استمرار در عمل تبدیل شوند.

منبع: مهر