کدخبر: ۱۰۰۱۰۷ لینک کوتاه

محمد صدر مشاور وزیر امور خارجه :

دارلتقریب اسلامی را راه اندازی کنید

مشاور وزیر امورخارجه به دولت پیشنهاد کرد تا با الگوگیری از دیدگاه های آیت الهه العظمی بروجردی داارالتریب اسلامی را برای افزایش مودت و دوستی میان برادران شیعی و اهل سنت راه اندازی کند.

به گزارش اقتصاد روزه،سید محمد صدر در گفت و گو با تجارت فردا با اشاره به ضرورت راه اندازی  مرکزی برای ایجاد آشتی میان بردران شیعه و اهل سنت گفت :متاسفانه اخیراً با اوجگیری قضایای سوریه و موضوعات پیرامون آن رابطه میان شیعیان و سنیها تا حدودی خدشه دار شده است.

وی افزود:حضرت امام تلاش بسیاری انجام داد تا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اختلاف شیعه و سنی پررنگ نشود. در شرایط فعلی نیز ما نیاز داریم با گفتوگوهای علمی، فرهنگی و دینی میان علمای شیعه و سنی به کاهش این اختلافات کمک کنیم. همین که بنشینند و با هم بحث کنند تا دیدگاهها به یکدیگر نزدیک شود خود میتواند بسیار مفید باشد؛ این موضوعی است که علاوه بر منافع ایران، منافع کشورهای عربی و کل جهان اسلام را هم تامین میکند و بحثی است که باید جدی تلقی شود.

مشاور وزیر امور خارجه با بیان این مطلب که خاستگاه تشکیل این مرکز به پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و به زمان مرجعیت آیت الله بروجردی باز می گردد،متذکر شد: در گذشته این بحث میان ایران و مصر وجود داشت. زمانی بود که سنیها، شیعیان را به عنوان یکی از شاخه های دین اسلام به رسمیت نمیشناختند اما آیتالله العظمی بروجردی توانست این مشکل را حل کند. به این صورت که آیتالله قمی را به عنوان نماینده خود راهی الازهر کرد تا در گفت وگو با علمای این مرکز بزرگ اسلامی و با روش گفت وگوی فرهنگی و دینی به بهبود مناسبات فرق مختلف اسلامی بپردازد.

وی ادامه داد: البته مطمئناً برپایی چنین مرکزی ویژگیهایی دارد که باید جدی انگاشته شود. اصلیترین بحث نیز همان تحمل نظرات مخالف است. این موضوع در مسائل دینی بسیار ریشه دارتر و جدی تر از مسائل سیاسی است که باید با سعه صدر وارد گفتوگوهای آن شد و تحقق آن نیز نیازمند یک برنامه درازمدت است که باید جمهوری اسلامی خود مبتکر آن باشد.

 صدر  راه اندازی دارالتقریب اسلامی را در همکاری  علمای دینی تمامی کشورهای اسلامی امکانپذیر دانست و خاطرنشان کرد:دانشگاه الازهر از مصر یکی از مراکز بزرگ اسلامی است. عربستان هم همین طور. البته در پاکستان هم مراکز علمی فراوانی وجود دارد و همینطور در یمن. کشورهای دیگری هم هستند اما مهم کارکرد این مرکز است که بتواند به وظیفه اصلی خود در نزدیکی فرق اسلامی عمل کند و به کاهش اختلافات یاری رساند.

وی یادآور شد:البته این برنامه یک روز، دو روز و یک سال و دو سال نیست. برنامه درازمدتی است که باید سعی کنیم در کمال آرامش و طمانینه پیش رود. می توان این برنامه را در گفت و گو با دیگر ادیان ابراهیمی و غیر ابراهیمی نیز به پیش برد. این گفت وگوها علاوه بر کاهش اختلافات به رشد فرهنگی ملل نیز کمک میکند و در عین حال موجب میشود باورهای غلط و کینه توزانه به مرور زمان حل و فصل شود.

معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه دولت اصلاحات در رابطه با چهره های ذی نفوذی که می توانند در دارالتقریب اسلامی حضور داشته باشند نیز گفت:باید افراد مجتهد و باسواد و کسانی که فقیه هستند به عضویت این مرکز درآیند. آنها باید در عین حال به علم اقتصاد و سیاست و موضوعات حوزه بین الملل نیز اشراف کافی داشته باشند و مسائل فرهنگی را نیز خوب درک کنند. مطمئناً چنین افرادی باید با هماهنگی مرجعیت قم و دستگاه سیاست خارجی کشور انتخاب شوند تا ما بتوانیم از هر لحاظ اشراف کافی به موضوعات مطروحه داشته باشیم