کدخبر: ۱۰۰۱۶۲ لینک کوتاه

نواز شریف برای بستن قراردادهای اقتصادی و سیاسی وارد ایران شد

تعیین تکلیف پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان مهمترین دستور کار نوازشریف در سفر به تهران است

 به گزارش اقتصاد روز ،نخست وزیر پاکستان دقایقی پیش و در بدو ورود به تهران مورد استقبال «علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی قرار گرفت.
بازدید نواز شریف از ایران، نخستین دیدار میان مقام های بلند پایه ایران و پاکستان پس از تشکیل دولت های جدید در این دو کشور محسوب می شود.
در جریان سفر نواز شریف به تهران، چند تفاهم نامه و قرارداد همکاری در زمینه های مختلف با هدف نهادینه کردن همکاری های مشترک و سودمند میان ایران و پاکستان به امضای طرفین می رسد.
هم چنین  به نقل از  «تابناک»، در آستانه سفر نخست وزیر پاکستان به تهران، بخشی از مطالب مطبوعات و رسانه های بین المللی، به ویژه مطبوعات منطقه به این موضوع اختصاص یافته است.
 در این زمینه، روزنامه «اکسپرس تریبیون» پاکستان با انتشار مطلبی هدف نواز شریف از سفر به تهران را تلاش برای بهبود روابط میان ایران و پاکستان عنوان کرده است.

 این روزنامه اشاره می کند که نواز را در این سفر، هیئتی عالیرتبه متشکل از شخصیت هایی از جمله وزیر اقتصاد و وزیر نفت و منابع طبیعی این کشور همراهی می کنند. به نوشته این روزنامه، تعیین تکلیف پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان، از جمله دیگر دستور کارهای سفر نواز شریف به تهران است
.

در همین زمینه، یعنی خط لوله گازی ایران به پاکستان، روزنامه «پاکستان تودی» اظهارات سفیر پیشین ایران در این کشور را بازتاب داده که گفته پاکستان انتخاب دیگری به جز تکمیل پروژه خط لوله مذکور ندارد.
به نوشته این روزنامه، محمد ابراهیم طاهریان گفته اسلام آباد جایگزین دیگری به جز خط لوله گازی ایران به این کشور ندارد و بنابراین، گزینه ای نیز به جز تکمیل این خط لوله در مقابل خود نمی بیند.
وی با اشاره به عمل نکردن پاکستان به تعهداتش درباره این خط لوله گفته ادامه این روند، زیان مالی قابل توجهی برای این کشور به همراه خواهد داشت، زیرا ناچار خواهد شد در آینده همین پروژه را با هزینه بیشتری احداث نماید
.