کدخبر: ۱۰۰۲۵۹ لینک کوتاه

صباح زنگنه با اشاره به طرح موضوعات دفاعی ایران در گفت و گوهای هسته ای:

برخی از کشورهای غربی به دنبال شکست مذاکرات هستند

یک استاد دانشگاه با اشاره به طرح بعضی از اعضای گروه ۱+۵ نسبت به میان کشیدن موضوعات غیرمرتبط با پرونده هسته ای در روند مذاکرات گفت:به نظر می آید برخی تلاش می کنند تا از فرصت مذاکرات استفاده و یا حتی سوء استفاده کنند و با استدلال های غیرمنطقی گفت و گوها را به شکست بکشانند.

صباح زنگنه در گفت و گو با اقتصاد روز با اشاره به سفر اخیر وزیر امورخارجه به وین برای شرکت در دور جدید مذاکرات ایران و اعضای گروه 1+5 گفت:این دور از مذاکرات به گونه ای طراحی شده است که باید تکمیل کننده ادوار گذشته گفت و گو ها و در چارچوب دستیابی به توافق جامع هسته ای باشد.

وی افزود:یکی از موضوعاتی که طرف های گفت و گوکننده باید به آن توجه داشته باشندتدوین جدول زمان بندی شده برای پیشبرد روند مذاکرات است که براساس آن وظایف و مسوولیت های طرف های گفت و گو کننده مشخص می شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد:وزن و اعتبار این مذاکرات تنها در صورتی حفظ می شود که هریک از اعضای مذاکره کننده بداند که براساس تعهدات پذیرفته شده ملزم به انجام برخی امور است.
وی با طرح این موضوع که عمل به تعهدات و ارزیابی آنچه صورت گرفته منجر به ایجاد تاخیر در نتیجه گیری می شود،افزود:باید لیستی از مواردی که طرف های مذاکره کننده ملزم به اجرای آنها هستند تهیه شود و نه تنها گروه 1+5 بلکه ما نیز باید در رابطه با تعهدات قدرت های بزرگ جهانی از روند گفت و گوهای هسته ای با ایران ارزیابی جامعی داشته باشیم.

زنگنه با اشاره به موضوعات جدیدی که از سوی اعضای گروه 1+5 نسبت به سیستم دفاعی ایران مطرح شده است،گفت:این موضوعات هیچ ارتباطی به بحث های هسته ای ایران ندارد و به جهت طرح همین موضوعات است که بعید می دانم مذاکرات هسته ای در زمان مقرر شده یعنی پایان تیرماه به ثمر برسد.

وی متذکر شد:اعضای گروه 1+5 باید بدانند که مذاکرات هسته ای با ایران برای رفع مشکلات پیش آمده در روند عادی سازی این پرونده است و باید در چارچوب مسوولیت ها و حدود اختیارات وارد عمل شوند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد:سوء استفاده از فضای مثبت مذاکرات هسته ای ایران برخلاف قوانین حاکم بر نظام بین الملل و "ان پی تی" و امری غیرمسوولانه است.