کدخبر: ۱۰۰۲۷۳ لینک کوتاه

یک حقوقدان روابط بین الملل

طرح موضوع سیستم دفاعی ایران برای امتیازگیری بیشتر است

یک حقوقدان روابط بین الملل با اشاره به برنامه کشورهای غربی برای پرداختن به موضوع دفاعی ایران در خلال گفت و گوهای هسته ای گفت:۱+۵ با اشاره به قطعنامه های شورای امنیت به طرح موضوعات حاشیه ای پرونده هسته ای ایران می پردازد تا در برابر لغو تحریم ها امتیازگیری کرده باشد.

یوسف مولایی در گفت و گو با اقتصاد روز، با بیان این مطلب که بحث سیستم دفاعی و موشکی ایران یکی از موضوعاتی است که به قطعنامه 1929 سازمان ملل گره خورده است،متذکر شد:منشا این بحث در قطعنامه های تحریمی ایران است که در دستیابی به توافق جامع خواه و ناخواه مطرح می شود.
وی افزود: آمریکاییها خواهان آن هستند تا در قبال توقف اعمال تحریم ها، تمامی موضوعات مرتبط با پرونده هسته ای ایران به صورت یکجا حل و فصل شود و به گمان بنده طرح بحث سیستم دفاعی ایران نیز از این خواست ناشی می شود.
این حقوقدان روابط بین الملل با طرح این موضوع که ما نمی توانیم به 1+5 بگوییم که در روند گفت و گوها به چه مسائلی بپردازد و یا چه موضوعاتی را مطرح نکند، تاکید کرد: تنها عکس العمل ایران در مقابل مواردی اینچنین رد موضوع است.
وی ادامه داد: طرح مباحث حاشیه ای در روند مذاکرات هسته ای ایران در بازی قدرت نمود پیدا می کند اما اگر هر دو سوی مذاکره کننده بخواهند با طرح این موضوعات در گفت و گوها شرکت کنند امکان دستیابی به توافق ضعیف می شود.
مولایی تاکید کرد: اعضای 1+5 حالا فهمیده اند که نقطه حساس ایران در چانه زنی های بین المللی چیست و ممکن است در زمان طرح بحث های مهم فنی از این موضوع استفاده کنند.
وی با بیان این مطلب که در شرایط فعلی کفه ترازو به سمت 1+5 سنگینی می کند،یادآور شد: در این شرایط ما هستیم که تحت فشار تحریم های یکجانبه ، چندجانبه و جهانی قرار داریم و همین موضوع هم بیشترین استرس را بر تیم مذاکره کننده ایرانی وارد کرده است که باید از کمترین امکانات بیشترین بهره را به دست آورد.