کدخبر: ۱۰۰۳۷۲ لینک کوتاه

مشاور وزیر دفاع دولت سابق:

غربی ها به نمایندگی از اسرائیل پای میز مذاکره با ایران حاضر می شوند

مشاور وزیر دفاع دولت سابق با طرح این موضوع که کشورهای اروپایی و آمریکا منافع اسرائیل را در گفت و گوهای هسته ای با ایران دنبال می کنند،گفت: این کشورها زیر میز توافق ژنو زده اند.

امیر موسوی در گفت و گو با اقتصاد روز با بیان این مطلب که اعضای گروه 1+5 درصدد هستند تا منافع اسرائیل را در گفت و گوهای هسته ای با ایران تامین کنند،اظهار داشت:اعضای این گروه در گذشته مدعی بودند که برنامه هسته ای و دفاعی ایران خطری برای صلح و امنیت جهانی است اما حالا که ایران پای میز مذاکره نشسته است و گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز حاکی از اعتمادسازی جمهوری اسلامی در عمل به مفاد توافق ژنو است آنها موضوع دیگری را مطرح کرده اند.
وی افزود:کشورهای غربی می دانند که برد موشک های ایرانی هیچ گاه به اروپا و آمریکا نمی رسد و تمام این بهانه تراشی ها تنها در راستای منافع اسرائیل است.
مشاور وزیر دفاع دولت سابق تصریح کرد:اینکه بیایند و با توسل به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل کاهش توان دفاعی ایران را مطرح کنند تماما در راستای منافع اسرائیل است.ایران خود یکی ازمدافعان طرح خلع سلاح منطقه ای است و همیشه بر جهانی عاری از سلاح های هسته ای تاکید کرده است.
وی ادامه داد:ما می دانیم که اگر طرح هایی چون خلع سلاح منطقه ای و جهانی به ثمر نرسیده است تنها به جهت منافع تل آویو است که زیر بار کاهش ذخایر هسته ای خود نمی رود.
به گفته موسوی آمریکا و فرانسه و حتی انگلیس نیز به پشتیبانی از اسرائیل موضوع کاهش توان دفاعی ایران را مطرح کرده اند اما ایران بارها اعلام کرده است که این موضوع خط قرمز ما است و هیچ گاه در رابطه با آن مذاکره نمی کنیم.
وی با بیان این مطلب که در توافق ژنو هیچ اشاره ای به بحث های دفاعی ایران نشده است،ادامه داد:تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در زمان پذیرش این توافق خط و ربط موردنظر خود را مشخص کرد پس بیان این خواسته ها پس از تصویب توافق ژنو معنایی ندارد.
مشاور وزیر دفاع دولت سابق با اشاره به مانور روزهای اخیر عربستان در نمایش موشک های حامل کلاهک های هسته ای گفت:مقامات سعودی با نمایش این موشک ها صریحا تاکید کردند که این اقدام در راستای تامین امنیت اسرائیل و عربستان و مقابله با دشمن مشترک آنهاست.
وی خاطرنشان کرد:مقامات سعودی خود کاملا اظهار داشته اند که موشک هایشان قابلیت حمل کلاهک های هسته ای را دارد اگر جامعه بین الملل نگران تامین امنیت جهانی است چرا برای این موضوع دغدغه ای ندارد.
موسوی تاکید کرد:این دوگانگی رویکردهاست که ما را نگران کرده است. برخورد با ایرانی که می گوید سیستم دفاعی متعارفی دارد و همراهی با عربستانی که سیتم دفاعی هسته ای خود را آزمایش می کند.
وی ادامه داد:برهمین اساس نیز می گویم تیم هسته ای ما باید از طرف مقابل بخواهد که تکلیف خود را در این مذاکرات مشخص کند و بگوید که چه می خواهد.اگر غرب خواهان توافق ایران و تل آویو پیش از دستیابی به توافق جامع است به ما اعلام کند تا ما هم برهمین اساس پای میز مذاکره حاضر شویم.