کدخبر: ۱۰۰۵۶۵ لینک کوتاه

سفیر اسبق ایران در چین:

روابط با شرق و غرب را از یک سویگی خارج کنید/ناراحتی چین و روسیه از پایان تحریم

سفیر اسبق ایران در چین در رابطه با مواضع پکن و مسکو در قبال عادی سازی پرونده هسته ای ایران گفت:یقیناً چین و روسیه از تفاهم ژنو و مختومه شدن پرونده هسته ی ایران و پایان تحریم ها چندان استقبال نمی کنند،اما وزارت امور خارجه باید با تنوع بخشی به روابط ایران با شرق و غرب، سیاست خارجی کشور را از یک سویه بودن نجات دهد.

به گزارش اقتصاد روزبه نقل از تجارت فردا،علی خرم در رابطه با نتایج سفر روحانی به چین و وضعیت روابط تهران و پکن پس از روی کار آمدن دولت اعتدال گرا اظهار داشت:امروز اولویت های سیاست خارجی ایران متفاوت از دولت های نهم و دهم است و کشورمان مجبور نیست که فقط نگاه به شرق داشته باشد.

وی افزود: در حقیقت به همان اندازه که صرفاً نگاه به غرب زمان شاه معیوب و ناپسند بود، نگاه به شرق انحصاری هم اعم از انتخاب اختیاری ما و یا انتخاب اجباری ما، تامین کننده منافع ملی کشور نخواهد بود. زیرا اگر شرق اطمینان از سیاست یکسویه ما نسبت به خودش داشته باشد، به چنگ آوردن منافع اقتصادی سیاسی در ایران را به سهولت امکانپذیر میداند.

سفیر اسبق ایران در چین تصریح کرد: شاید آنچه که در دوران فقدان روابط ایران با غرب و به ویژه در دوران تحریم ها در عرض چند سال گذشته اتفاق افتاده است مبین تبعات این عدم تعادل سیاست خارجی ایران در روابط با چین و روسیه باشد.

وی ادامه داد: مفروضات چین و روسیه نسبت به ایران بر این پایه قرار داشت که ایران و به ویژه بانک مرکزی ایران در تحریم بین المللی قرار دارد، نفت ایران در تنگنا برای فروش است، منابع خرید کالا برای ایران در جهان محدود شده است، فشار سیاسی بین المللی بر ایران تشدید شده است و برخی در غرب به طور جدی با تهدید نظامی ایران در تصور واهی تغییر نظام سیاسی در ایران هستند.

به گفته خرم در دوران تحریم ها روابط ایران و چین فقط در بعد تجاری پررنگ بود و روابط سیاسی و اقتصادی تعریف چندانی نداشت و طرف چینی اعم از دولت یا بخش خصوصی فقط به کسب درآمد از طرف ایرانی می اندیشید.

وی با بیان این مطلب که در این رابطه بعضا پروژه های اقتصادی به صورت نامتعادل با ایران عقد قرارداد صورت می‌گرفت که بیشتر منافع چین را تامین می‌کرد و برای ایران یک اجبار بود،متذکر شد: در زمینه تجاری هم مبتذل ترین کالاهای چینی راهی ایران می شد به ترتیبی که نارضایتی مصرف کننده و تولید کننده ایرانی را بر انگیخته بود و حاصل آن هدر رفتن سرمایه های طرف ایرانی به شمار می رفت .

این کارشناس اسبق وزارت خارجه گفت: عدم تعادل در روابط فقط به جنبه های اقتصادی و سیاسی منجر نمی شد بلکه شرکت های چینی به وفور از قرار گرفتن ایران در دایره تحریمها سوء استفاده نموده ،تعهدات خود را نسبت به ایرانی ها انجام نمی دادند یا با ضبط وجوه طرف ایرانی از ارسال کالا طفره می رفتند و تصور می کردند که کشور در تحریم اقدامی نمی تواند انجام دهد.

وی افزود:شکایات فراوان طرف ایرانی ازشرکت های چینی در اتاق بازرگانی، وزارت بازرگانی ، وزرات امور خارجه و سفارت ایران در پکن موجود است و بی شک دولت دکتر روحانی بایستی به روابط ایران و چین از هر جهت سروسامان داده و به این عدم تعادل در روابط پایان دهد به ترتیبی که روابط دو کشور در تمام ابعاد منطبق بر احترام مقابل و منافع متقابل باشد.

خرم با طرح این موضوع که چین هم برای بهبود مناسبات با تهران باید به سرعت اقدامی عاجل صورت دهد تا از گذشته خود اعاده حیثیت کند،اظهار داشت:عدم توجه به این موضوع موجب خواهد شد تا چین جایگاه اقتصادی و تجاری خود را در ایران از دست بدهد.

وی تاکید کرد: چین برای بازسازی صنایع خود و برای حرکت بسوی ”قدرت اول جهان“ شدن ، نیاز فراوانی به تامین انرژی دارد. نیاز چین برای واردات نفت به بیش از 4 میلیون بشکه در روز رسیده که به دومین وارد کننده نفت در جهان تبدیل شده است و پیش بینی میشود تا سال 2020 چین به 7 میلیون بشکه نفت در روز احتیاج پیدا کند بدین سبب ، چین تا بر آورده شدن نیازش به انرژی ، به ایران بعنوان کشور دارای اولویت می نگرد.